Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Temsilde % 50

Temsilde % 50
  • 05.12.2018
  • 450 kez okundu

Hatay Barosu’nun kadına seçme-seçilme hakkının 84.Yıldönümü Mesajı:

Hatay Barosu Kadın Meclisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84.yıldönümünde, temsil kabiliyetinde % 50’lik orana ulaşılmasını diledi. Hatay Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Av. Meral Asfuroğlu imzalı açıklamada, ülkemizde, kadınların ilk kez oy kullandığı TBMM 5. Dönem Seçimlerinin 8 Şubat 1935’te yapıldığı ve 17 kadın milletvekilinin ilk kez Meclis’e girdiği hatırlatılarak, 84 yıl sonra % 50 temsil kabiliyetinin elde edilemediğine vurgu yapıldı ve bu orana ulaşılması dileği dile getirildi.
Hatay Barosu Kadın Komisyonu açıklaması şöyle:
“Ara seçimlerde bu sayı 18’e ulaştı. İlk Meclis’in % 4.5’i kadındır. Son dönem Milletvekili seçimlerinde 96 Milletvekili ile bu oran yüzde 16 olmuştur. Yani 84 yılda kadın Milletvekili oranı sadece % 10 civarında artmıştır. 80 yılda seçilen tüm kadın Milletvekillerinin toplamı 426 dır. Yani 80 yıldaki kadın Milletvekili sayısı, sadece bir seçim döneminde Meclise giren erkek sayısından bile azdır. Oysa bizden sonra seçme ve seçilme hakkının verildiği Avrupa ülkelerde bu oran yarıya yakındır.
Kadınların, sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını ve bu hakların yasa ile güvence altına alınmasını hedefleyen başta Atatürk olmak üzere, genç Cumhuriyetimizi yönetenler, Mecliste kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasına ilişkin kararı 5 Aralık 1934 yılında aldıktan hemen sonra,1935 yılında yapılan ilk seçimde, kadın Millet-vekillerinin Meclise girmesini teşvik etmiş, bu hedefi gerçekleştirmek için çeşitli önlemler almışlardır. Kendi dönemleri için, 17 kadın Milletvekili sayısı ile % 4.5 kadın sayısı oldukça iyi bir orandır. Ancak aradan 84 yıl geçmiş, kadınlar iş hayatında, toplumsal yaşamda, kültürel alanlarda, eğitimde çok daha fazla sayıda yer almasına rağmen, siyasi yaşamda hak ettiği oranda temsil edilmemiştir.
1935 yılında yapılan ilk seçimde, seçmenlerin yüzde 48’i kadındı. Seçmenlerin yarıya yakınının kadın oluşu, o dönemde kadınların seçme hakkına duydukları isteğin açık bir göstergesidir.
Toplum içinde hak ettiği değeri gören, ekonomik, sosyal ve toplumsal alanda ve siyasi karar mekanizmalarında yer alan kadınlar, aydınlık bir geleceğin güvencesidir. Kadının, karar mekanizmalarında hak ettiği şekilde temsili ve siyasi karar mekanizmalarında yer alması, kadına yönelik şiddetin de önlenmesini sağlayacaktır. Özellikle seçilme hakkı yönünden kadına konulan engeller, yarısı kadın olan bir Meclis görmemizi mümkün kılmamaktadır. Siyasetçilerin bu konudaki söylemleri ile eylemleri farklıdır. Ülkemizde, ekonomi ve siyaset, halen erkekler tarafından yönetilmekte, ekonomik yönden zayıf konumdaki kadın; iş hayatında, sosyal hayatta ve siyasette temsil hakkını kullanamamaktadır. Çözüm, nüfusun yarısını oluşturan kadının, siyasette de eşit temsile sahip olması için önündeki engellerin kaldırılması, kadın kotasının uygulanması, siyasilerin kadın temsili konularında samimi olması ile mümkündür.
Yerel yönetimlerde ve meslek örgütlerinde dahi, sayımızla orantılı olarak temsil edilmemekte olmamız da üzücü bir gerçektir. Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın, sahip olduğu haklarının bilincine varmaları büyük önem taşımaktadır. Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşama katılımı, karar verme süreçlerinde daha etkin rol oynaması, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması zorunludur.
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, seçme ve seçilme hakkına kavuşmanın 84. yılında, yüzde 50 temsile ulaşacağımız günlere olan umudumuzu ve inancımızı tekrar ederken, kadına yapılan şiddet, istismar, eğitimden mahrum bırakma vb. gibi haksızlıkların son bulması, toplumun % 50 sini oluşturan kadınların iş, ekonomi, eğitim, sosyal ve siyasal her alanda erkeklerle eşit oranda temsil edilmesi, uluslararası sözleşmelerle kadına tanınan hakların samimiyetle uygulanması için herkesi göreve çağırıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ