Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Tercihimiz YÖREX değil!

Tercihimiz YÖREX değil!
  • 29.08.2018
  • 758 kez okundu

“Paris Gıda Fuarı”

Antalya Ticaret Borsası’nın öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle bu yıl 9’uncusu ANFAŞ Fuar Alanı’nda 24-28 Ekim’de düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Anadolu’nun zengin yöresel ürünlerini ve lezzetlerini ziyaretçilerle buluşturmaya hazırlanırken, Hatay’ı omuzlaması beklenen DOĞAKA, Antalya yerine Paris’te olacak!

Dünyanın en önemli gıda ihtisas fuarları arasında yer alan ve 1960’lı yıllardan itibaren Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen SIAL Paris Fuarı’na (21-25 Ekim) katılmaya hazırlanan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), tarihler çakıştığı için, 24-28 Ekim’de Antalya’da düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i liste dışı bıraktı. Bu tercih, DOĞAKA destekli stantlarla ülkenin her yanından gelen alıcılara ulaşma avantajını kullanmak isteyen Hataylı firmalar için olumlu bir tablo yaratmazken, Paris’e hangi firma ve ürünlerin götürüleceği şimdiden merak konusu oldu.
-10 FİRMA!-
2017 senesinde düzenlenen ve 70 ilden 120 Oda ve Borsa, 16 Kalkınma Ajansı olmak üzere 400’ün üzerinde kurum ve kuruluşun katıldığı YÖREX’e katılmama kararı alan DOĞAKA’dan ‘Paris’ Fuarı için yapılan açıklamada katılımcı 10 firmaya işaret edilirken, şu bilgiye yer verildi:
“Ajansımız ve Bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odalarımız işbirliği ve koordinasyonunda, 21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında, Fransa/Paris’te düzenlenecek olan SIAL PARİS 2018 Uluslararası Gıda Fuarı’na, 40 m2 lik fuar alanında, bölgemizde gıda ve gıda teknolojileri sektörlerinde üretim yapan ‘azami 10 firma’ ile bölgesel katılım sağlanacaktır.”
Yapılan bilgilendirme kapsamında, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın faaliyet göstermekte olduğu Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye il merkezi ve ilçelerinde gıda ve gıda teknolojileri sektörlerinde üretim yapan ve ilgili fuara katılım sağlamak isteyen katılımcı aday firmaların en geç 25 Mayıs 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar ‘katılım yönündeki taleplerini’ Ajans’a bildirmesi gerekiyor.
-YÖREX FARKI-
DOĞAKA tarafından bu sene ‘tercih’ listesinde yer bulamayan YÖREX’in katılımcı Ajansları da yok değil. Bu seneki katılımı değelendiren Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Ajans olarak geçen yıl ilk defa YÖREX’e katıldıklarını belirterek; Cezerye, Şalgam, Sarıulak Zeytini gibi coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra Pekmez, Salça, Aromatik Yağ, Bal gibi yöresel ürünleri 9’uncu YÖREX’te sergileyeceklerini belirtti
Altunsu, “Günümüzde yerel lezzetlerin, değerlerin kıymeti daha fazla anlaşılmaya başlandı. İtalya, Fransa gibi ülkeler, yerel değerlerini korumacı politikalarla uluslararası düzeyde bilinir hale getirdi. Yerel bir kalkınma ajansı olarak, yerelin daha fazla gelişmesi için bu değerlere sahip çıkılması gerektiği, daha fazla tanıtımının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden, YÖREX Fuarı’nın diğer fuarlara göre bizim için anlamı daha farklı” diye konuştu.
YÖREX’te bölgelerin tanıtımı yapılırken aynı zamanda firmaların da yöresel ürünlerini tattırma imkanı bulduğunu belirten Altunsu, “Küçük firmaların ulusala yayılmak ve yeni iş bağlantıları kurmak için iyi bir fırsat yakaladığını düşünüyorum. Ayrıca fuara paralel yapılan coğrafi işarete yönelik panellerin de bilgilerimizi tazeleme adına faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.
-HANGİ ÜRÜNLER?-
Hatay’ın da içinde olduğu bölge için yaptığı açıklamasında, “Bölgemizde gıda ve gıda teknolojileri sektörlerinde üretim yapan -azami- 10 firma ile bölgesel katılım sağlanacak” ifadesini kullanan DOĞAKA’nın Paris’teki Fuar’a Hatay’ın hangi yöresel ürününü taşıyacağı net değil, 10 firma ile sınırlı kontenjanın iller arasında nasıl bir dağılım sergileyeceği de! Peki, DOĞAKA’nın katılmayacağı ve bu anlamda destek de vermeyeceği YÖREX’e katılım hangi düzeyde olacak? -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ