Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Teşekkürler Başkan Savaş

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 13.02.2018
  • 803 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Hatay Deniz Otobüsleri Projesi ( HADO), Hatay Büyükşehir Meclisi’nde onaylandı ve uzun yıllar sonunda ilimiz için mega olarak tanımlanacak ileri görüşlü dev bir adım atıldı. Bu büyük başarı ve yarınları çok iyi gören, özgün proje için Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’a sonsuz teşekkürler.

Yıllar önce Hatay’ımızın hava yolu trafiğinde önemli bir nokta olacağını, havayolu ile birlikte ilimizin yepyeni bir vizyon kazanacağını gören yöneticilerimiz, Havaalanı Projesi hayata geçtikten sonra çok ama çok sayıda hayır duası aldı. Çünkü bu mega proje, doğru ve geç kalınmış bir adım idi.

En az Havaalanı kadar önem arz eden ve hayata geçtikten sonra taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanacak olan deniz yolu taşımacılığı, otobüs seferleri ile de Hatay’ımızın sahip olduğu doğal zenginlikler yarınlarımızı aydınlatacak. Toprağındaki bereket, havasındaki nimet ile coşan ilimiz, denizinden gelecek yepyeni bir zenginlik ile çağdaş, modern ve yaratıcı iller arasındaki yerini alacak. Yıllar yıllar önce hayal gibi görünen bu proje, bugün artık hayal olmaktan çıktı ve hayatımızın en renkli parçasından biri olmaya aday konuma geldi.

Şimdi bu dev projenin önemini iki farklı açıdan dikkatinize sunmak, Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın aslında ne denli büyük bir iş yaptığını takdirinize sunmak istiyorum.

Ülkemiz, tarihinin en büyük operasyonlarından birinin eşiğinde, dünya gündeminde birinci sırada yer alan Afrin operasyonunu yürütürken, Hatay ili geçmiş yıllarda olduğu gibi şimdi de sınır kenti olduğundan dolayı mercek altında. Reyhanlı, Hassa, Kırıkhan ilçelerimize terörist saldırılar sinsi bir şekilde devam ederken, ülke ve dünya basını bu önemli terör savaşını ağırlıklı olarak ilimizden takip ediyor. Dışardan bakıldığında, yüreğinin orta yerinde yangın ateşi tüten ilimizin içine kapanması, küçülmesi, moralinin bozulması, çekingen ve tutuk olması beklenirken, tam tersi bir durum ile karşı karşıyayız. Toplumun her kesiminde birlik, beraberlik ve milli duygular şahlanmış ve kenetlenmiş, özellikle Büyük Şehir; halkın inanç ve umudunu yüceltecek dev projelere imza atmıştır. İşte böyle bir dönemde, herkesin çekindiği bir zamanda cesur adımlar atıp, doğup büyüdüğü toprakların iç dinamiklerine sonsuz güven duyarak mega proje hayata geçirmek ayakta alkışlanması gereken çok ciddi bir başarıdır.

İkinci önemli başarı da, Başkan Savaş’ın Hatay ilimizi ne denli yakından tanıdığı, Hatay insanını ne denli iyi bildiği ile alakalıdır. Hepimiz başından beri biliyoruz ki, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde muhalefet ezici bir çoğunluk ile sayıca fazla olup, temel politik stratejilerini “Başkan Savaş ne yaparsa itiraz ve engelleme” olarak benimsemiştir. Başkan Savaş; ne zaman büyük ve önemli, faydalı bir adım atmaya kalksa, karşısında bir duvar misali duran AKP Meclis üyelerinin engeli ile karşılaşmıştır.

Hal böyle olunca, Deniz Otobüsleri mega projesinin de benzer bir engellemeyle karşılaşması kaçınılmaz olacaktı. Lakin Başkan Savaş burada da yaratıcılığını kullandı. Projeyi önce kamuya sundu. Sosyal medya ve basın önünde bu dev adımı tanıtan, önce halkın desteğini arkasına alan doğru bir strateji ile yol aldı. Proje yaygın medya, tv ve sosyal medya içinde çok iyi sunuldu, tanıtıldı ve sempati topladı. Terör ile savaşın gerçekleştiği bu karamsar süreçte halk bu mega proje ile heyecanlandı. İlgili ilgisiz her Hatay’lı birey bu mega proje etrafında birleşti. Henüz konu Meclis’e bile gelmeden kurum ve kuruluşlardan, STK’lardan destek mesajları yağdı. Sonuç: Önce halkın desteğini alan bu büyük proje, kavgasız ve gürültüsüz Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi. İşte bu da Başkan Savaş’ın ikinci büyük başarısıdır.

Bir gün bu coğrafyaya, bu topraklara, sınırlarımıza ve komşularımıza barış hakim olacak. Barış’ın egemen olduğu bir atmosferde kardeşçe yeniden kol kola girdiğimizde, bugün atılan bu Deniz Otobüsü seferlerinin ne denli büyük bir adım olduğunu daha iyi anlayacağız.

Evet, belki havada siyah bulutlar var… doğru… ama yüreklerde inanç hakim. Her şeye ve her koşula rağmen doğru adımlar atanlar var.

İyi yoldayız.

İyi çalışmalar.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ