Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Tesis Hizmete Açıldı

Tesis Hizmete Açıldı
  • 26.09.2017
  • 1.068 kez okundu

Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi 11,3 Milyon TL’ye mal oldu, atıklar Afrin Deresi’ne…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yaptırılan Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi dün resmi bir törenle hizmete girdi. Dün akşam saatlerinde Reyhanlı’daki tesis için açılışı töreni gerçekleştirildi.
Maliyeti 11 milyon 300 bin TL olan tesisin, Reyhanlı merkez mahallelerini kapsayan kanalizasyon şebekesine hizmet edeceğini kaydeden HATSU, ilk aşama olan 1. kademede günde 8 bin 800 m3 kapasite ile çalışacak olup, ileriki yıllarda oluşacak artış göz önüne alınarak 2. kademede toplam 13 bin 500 m3 kapasiteli atıksuyu arıtabilecek durumda olacağına dikkat çekti.
Yapılan tesiste, evsel atık suyun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımı sağlanacağının altını çizen HATSU, arıtımı yapılan suların yaklaşık yüzde 90 giderim verimle, Asi Nehri’ne dökülen Afrin Deresi’ne deşarjı sağlanacağını aktardı.
Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi işletmeye alınmadan önce, Reyhanlı ilçesinin atık sularının Afrin Deresi vasıtası ile arıtılmadan Asi Nehri’ne direkt olarak deşarj edildiğini hatırlatan Genel Müdürlük, tesisin işletmeye alınması ile birlikte, oluşan kötü kokuların ve çevre kirliğinin önüne geçilmesine katkı sağlanacağını bildirdi. -Adil Yeşildağ-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ