Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,77 / Satış: 6,79
€ EURO → Alış: 7,35 / Satış: 7,38

Tespihleri Hediye Ediyor Gönülleri Fethediyor

Tespihleri Hediye Ediyor  Gönülleri Fethediyor
  • 17.12.2019
  • 341 kez okundu

70 Yıldır Zeytin Çekirdeğinden Tespih Yapıyor

Hassa ilçesinde 86 yaşındaki H.Muhammet Bulut, yetmiş yıldır zeytin çekirdeğinden tesbih yapıyor, tespihleri de hediye ederek gönülleri fethediyor.
Afrin Zeytindalı operasyonunda sınırdaki nöbet tutan askerlere çay demeyen ve “Çaycı Dede” olarak tanınan H.Muhammet Bulut, bir büyüğünün tavsiyesi üzere 15, 16 yaşlarında zeytin tesbihi yapmaya başladığını söyledi, 70 yıldır da bu işi severek devam ettirdiğini dile getirdi. Yaptığı teşbihlerden para almayan Bulut, tesbihleri hediye ederek insanların gönül dünyasında yer ediniyor. Hatay ziyaretinde Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a tesbih hediye eden ve o anın fotoğrafını başucuna asan Bulut, bir çok devlet büyüğüne de tesbih hediye ettiğini ifade etti.
Bulut, ilerleyen yaşına rağmen bulunduğu bölgedeki olgunlaşan yabani zeytinleri elleriyle tek tek topluyor, zeytinleri sert ve pürüzlü bir ortamca elleriyle ovalayarak çekirdeğini kabuğundan ayırıyor, bu çekirdekleri iyice yıkadıktan sonra, biz denen ucu sivri aletle doğru ve düzgün bir şekilde el yordamıyla deliyor, ince bir zımpara ile de bu çekirdekleri itina ile iyice düzeltiyor. Hazır hale getirilen çekirdekleri ucuna ince tel takarak, hizasına göre ipliğe tek tek dizen Bulut, bu meşakkatli ve özen isteyen tesbih yapma işlemini, semaverde demlediği çaylarını yudumlayarak ve çok sevdiği kedisini yanına alarak, zevkli hale getiriyor.
Bulut, yabani zeytin çekirdeğini tesbih yapımında tercih etme sebebini de, “Bu zeytin çekirdeklerinin özünün küçük, kabuğunun ise sert ve kalın olmasıdır. Dayanıklı ve çekim akışı bakımından seri ve rahat olan zeytin tesbihleri, hiçbir şekilde boyanmıyor. Özünün yağlı olması nedeniyle kullanıldıkça cam gibi parlıyor ve kına rengini alıyor” olarak açıkladı.
Yetmiş yıldır zevkle ve heyecanla yaptığı zeytin tesbihi mesleğini ömrü yettikçe devam ettireceğini dile getiren H.Muhammet Bulut; “İnşallah, yeni nesil de bu hayırlı mesleği devam ettirir ve ettireceğini umut ediyorum” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ