Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Tezgah arası 3 metre

Tezgah arası 3 metre
  • 28.03.2020
  • 538 kez okundu

İçişleri Bakanlığı, Semt Pazarlarıyla ilgili yeni Genelge gönderdi:

Semt Pazarlarında meyve-sebze, temizlik maddesi dışında başka ürünler satılamayacak!

İçişleri Bakanlığı’nın Valiliklere gönderdiği genelgeyle, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi. Genelgeye göre, vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Genelgeye göre, pazar yerlerinde yoğunluğu azaltmak için, tezgahlar arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak.
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Koronavirüs Salgını ile Mücadele” kapsamında gönderilen ek genelge şöyle:
“Sosyete Pazarı olarak adlandırılan başta olmak üzere zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satış yapıldığı yerler ile Semt Pazarı, Sebze ve Meyve Pazarı v. b. temel ihtiyaç maddelerinin satıldığı pazar/satış yerlerine yönelik bir takım tedbir ve kararlar alınmış olup, 27 Mart 2020 Cuma günü itibariyle uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir.
Söz konusu genelge doğrultusunda; İlçemizde faaliyet gösteren pazar/satış yerlerinde alınan tedbir ve kararlara harfiyen uyulması gerektiğini aksi takdirde cezai işlem yapılacağını hatırlatır, değerli halkımızca da bu süreçte hassasiyet ve titizlik göstermelerini bir kez daha önemle rica ederiz.
Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27 Mart saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.
Vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.”
GENELGE ŞÖYLE
81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Gönderilen Ek Genelgeyle, temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca, belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla, vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.
Vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak ve benzeri zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.
Kamuoyunda “sosyete pazarı” olarak adlandırılanlar başta olmak üzere, sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta ve benzeri zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak. Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca, belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla, vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak. İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılanması için, mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak, ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenebilecek. Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında, vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek. Mevcut Pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde, her bir satış yeri (tezgah/ sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek. Bu amaçla, mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb), yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/ parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak.
Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi ve satışının yapılması sağlanacak. Bu husus, pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek.
Pazarcı esnafı, kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak, koruyucu önlemleri alınması sağlanacak. Bu husus, belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacak.
Belediyelerce, pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacak. Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00’a kadar faaliyet yürütebilecek. Buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacak. Pazar yerleri/satış yerlerinde, belediyeler, pazar esnafı ve vatandaşlar için el dezenfektanı konusunda destek olacak.
Bakanlık, söz konusu tedbirlere ilişkin olarak Valiler ve Kaymakamlar tarafından, il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi mevzuat ve yazılar çerçevesinde gerekli kararlar alınarak, tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifetiyle denetlenmesini istedi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ