Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

TİM’in Kalbi Hatay’da Attı

TİM’in Kalbi Hatay’da Attı
  • 04.02.2020
  • 6.379 kez okundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2020’nin ilk toplantısını Antakya’da yaptı ve Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yılın ilk toplantısını ilimizde gerçekleştirdi. Dün Antakya The Museum Otel’de gerçekleşen toplantıda, Türkiye’nin 2020 yılının ilk ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiği vurgusu yapıldı.
(TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ocak ayında ihracatın, yüzde 6,1 artış ile 14 milyar 765 milyon dolar olduğunu belirterek, “12 aylık ihracatta ise 181,6 milyar dolara ulaştık” dedi.
Antakya’da toplanan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Başkanı İsmail Gülle, toplantıdaki konuşmasına, İdlib’de rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde Şehit olan askerlere rahmet dileyerek başladı. Yaralı askerlere acil şifa dileyen Gülle, Türkiye’nin birlik beraberliği, sınır güvenliği için gözünü kırpmadan canını siper eden Mehmetçiğin hakkını ödeyemeyeceğinin altını çizdi. Ocak ayı ihracat rakamlarına ilişkin bilgi veren Gülle, 2020’nin, tıpkı ilk aydaki gibi aylık ihracat rakamlarında artış yaşanarak ilerleneceği bir yıl olacağına işaret ederek şunları kaydetti:
“Ocak ayında ihracatımız, yüzde 6,1 artış ile 14 milyar 765 milyon dolar oldu. 12 aylık ihracatta ise 181,6 milyar dolara ulaştık. Türkiye ekonomisinin, 2019’un üçüncü çeyreğinden itibaren pozitif büyüme trendine girmesi ve ekonominin çarklarının hızlanması, ithalat rakamlarına da yansımış gözüküyor. İthalat hacmi, Türkiye ekonomisindeki hareketlenmeye bağlı olarak, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 19 artarak 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.”
Gülle, bunlarla birlikte, ihracattaki rekor artışın etkisiyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının da Ocak ayında yüzde 76,8 gibi yüksek bir oranda gerçekleştiğini bildirdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ