Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Tıp alanında İSTE imzası

Tıp alanında İSTE imzası
  • 10.12.2018
  • 1.030 kez okundu

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Hocalarımız, kalp krizi riskini önceden anlık olarak hızlı ve doğru bir şekilde tahmin edebilen bir biyosensör geliştirdiler. Araştırmacılarımızın buluşlarının ticarileşmesi için her türlü desteği veriyoruz.”

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola, kalp krizi riskini önceden tahmin edebilen bir “biyosensör” geliştirdi. Bu konuda bir açıklama yapan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversite olarak genetik, tıbbi ve teşhis teknolojileri alanında çalışmalar yaptıklarını bildirirken, teknolojiye yönelik çalışmaların gün geçtikçe artığını söyledi.
Yapılan çalışmanın tıp dünyasında çok önemli bir yere sahip olduğunun da altını çizen Rektör Dereli, şunları söyledi:
“Üniversite olarak cihaz geliştirme çalışmalarımız yanı sıra; genetik, tıbbi ve teşhis teknolojileri alanında da çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, hocalarımız, kalp krizi riskini önceden anlık olarak hızlı ve doğru bir şekilde tahmin edebilen bir biyosensör geliştirdiler. Araştırmacılarımızın buluşlarının ticarileşmesi için her türlü desteği vermekteyiz.”
Bu konudaki çalışmada imzası bulunan Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola da yaptığı açıklamada, biyosensörün, mevcut durumda bulunan troponin kan testinden farklılık ve avantajlar içerdiğini vurgulayarak, “Yaptığımız biyosensö-rün tıp dünyasında önemli bir ses getireceğini, hatta tıp dünyasında bulunan kalp ve damar cerrahlarının şimdiki kullanılan troponin kan testlerinde önemli bir alternatif olacağını söylememiz mümkündür” şeklinde konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ