Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Tır Şoförlerinin Mağduriyeti Giderilmeli

Tır Şoförlerinin Mağduriyeti Giderilmeli
  • 30.04.2020
  • 413 kez okundu

Milletvekili Topal, nakliyecilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı…

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, nakliyeci esnafının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Özellikle uluslararası nakliye yapan kamyon ve tır şoförlerinin çok mağdur olduğunu ifade eden Milletvekili Topal, 3-4 aydır evine gelemeyen, virüs sebebiyle sınırlarda bekletilen yüzlerce şoförün varlığından söz etti, devletin bu esnafımıza sahip çıkmasının önemine vurgu yaptı.
Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi veren Milletvekili Topal, önergesinde şunlara değindi:
“Uluslararası Taşımacılık yapan firmalarımız, dış ticaretimizde önemli bir yer tutmaktadır. Hatay ilimiz, Türkiye’nin 3. tır filosuna sahip olarak, dış ticaretimizde önemli yer tutmakta ve ülke ekonomisine ciddi katkı vermektedir.
Yaşanan salgın nedeniyle, taşımacılık, ekonomik ve sosyal olarak en çok etkilenen sektörlerden biri olmuştur. Özellikle son dönemlerde salgına karşı alınan önlemlerin başında, uluslararası hareketliliğin kısıtlanması, en başta gelen tedbirlerdendir. Bu kapsamda yurt dışında sefer halinde olan birçok nakliyecimiz, bulundukları ülkelerde mahsur kalmışlardır. Sürenin uzun oluşu ve hareket kabiliyetlerinin kısıtlanması dolasıyıyla, hem ekonomik hem de sosyal olarak ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Birçoğunun yakıt alacak parası dahi kalmamıştır. Dağınık olarak bulundukları ülkelerde, Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilciliklerine de ulaşmakta büyük zorlukla çekmektedirler. Bir kısmının hala gümrüklerde bekletildiği bir süreçte, beslenme başta olmak üzere yaşamsal sorunlarla karşı karşıyadırlar.
Bu bilgiler ışığında, uluslararası nakliye yapan ve kısıtlamalar dolayısı ile ülkeye gelemeyen yurttaşımızın sayısı ne kadardır? Yurtdışında mağdur kalan nakliyeci esnafımıza ne gibi yardımlar yapıldı? Özellikle yakıt sorunu yaşayan vatandaşlarımıza, devletimiz destek vermekte midir? Mağdur olan nakliyeci vatandaşlarımız, Türkiye’ye nasıl gelecekler? Bağlı oldukları firmalarla ortak bir çalışma yapılıyor mu? Dış temsilciliklerimiz, mağdur olan nakliyecilerimize özellikle beslenme ve barınma konusunda destek vermiş midir? Bu destekler nelerdir? Yurt dışında koronavirüse yakalanan nakliyecimiz var mıdır? Bunların tedavisi konusunda devletimiz neler yapmıştır?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ