Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Tiyatrocu’dan “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” Mesajı:

Tiyatrocu’dan “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” Mesajı:
  • 28.03.2020
  • 6.127 kez okundu

Corona Yıldırmaz, Yakında Sahnedeyiz…

Antakyalı Tiyatrocu Ali Gezgin, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” mesajında, koronavirüs salgınının elbet bir gün sona ereceğini ve tiyatro sanatını icra etmeye başlayacaklarını savundu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Birimi’nde görev yapan Antakyalı Tiyatrocu Ali Gezgin’in bu alandaki çalışmalarını da anlattığı “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” mesajı şöyle:
“1997 yılında tanıştım, hayatımı değiştiren ve asla vazgeçemediğim tiyatro ile. Kurtuluş Lisesi’nde okullar arası tiyatro yarışmasına Pir Sultan Abdal adlı oyunla katılmış ve Kara Kadı rolüyle de Hatay’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştım. Ekibimiz, Hatay birincisi olmuştu. Sonrasında, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda devam ettim, aşık olduğum mesleğe.
Gönüllü olarak amatörce, karşılık beklemeden, bazen aldığım harçlıklarla devam ettim tiyatroya. Ev geçindirmekle yükümlü olduğum zamanlarda bile, çalışacağım yerde tiyatro kriterini sundum ve haliyle kabul edilmedi birçok yerde. Kabul eden yerde ise aldığım para çok komikti, ama asla yılmadım. Tiyatrosuz kaldığımda, nefes alamayacağımı hissettim her zaman. Çünkü 15 yaşında bir ergenken tanışıp hayatımın merkezine koydum ben onu. Bu yüzden lisede okurken, okul çıkışlarında, çalışırken, işten yorgun argın çıkıp provalara koşarak gittim. Bu, yıllarca böyle devam etti.
2013 yılında Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak, Hatay E tipi Cezaevi’nde 2 yıl çalıştım ve kader mahkumu dostlarla 2 tane oyun sahneledik. Benim için mükemmel bir deneyimdi. Hayalim, hep maaşlı bir oyuncu olup, sadece tiyatroyla ilgilenmekti. Bunu, 2015 yılı Temmuz ayında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın katkılarıyla Büyükşehir Şehir Tiyatrosu’nun kurulmasıyla yaşadım. Sayın Başkanımızın sayesinde artık tek işim tiyatroydu, yani tarif edilemez bir mutluluğa sahiptim.
Her çocuğun ve gencin bir ideali vardır. Polis, Subay, Hakim, Savcı, Doktor, Mühendis, Avukat, Öğretmen olmak… Ben, bir oyuncu olarak, bütün bunları tiyatro sayesinde oldum, yaşadım, yaşattım. Kimi zaman kimsenin söyleyemediklerini söyledik sahneden. Kimi zaman hüzünlü insanları kahkahalara boğup, bir nebze de olsa mutlu yolladık evlerine. Kimi zaman da güldürürken düşündürdük insanları. Seyirciden gelen alkışlarla mutlu olduk, başka hiçbir karşılık beklemeden.
Yıllarca birçok çocuk oyununda ve yetişkin oyunda oynadım, yönetmenlik yaptım. 2 seneyi aşkın bir süredir, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahnede olamamanın acısını yaşıyorum. Tiyatroya başlamama vesile olan Vejdi Koçak’a çok teşekkür ederim.
Bu günlerde, koronavirüs yüzünden çalışmalarımıza ara verdik, ama korona bizi yıldırmayacak. Çok yakında yeniden sahnelerde olacağız.
Bugüne kadar birlikte rol aldığım, sahne, alkış paylaştığım ve dünyanın herhangi bir yerinde tiyatroya gönül vermiş bütün tiyatro emekçisi büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin yüreğinden öpüyorum. Hepimizin perdesi açık, alkışı bol olsun. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ