Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

TKB’nin “Kadın Şiddeti” Tepkisi

TKB’nin “Kadın Şiddeti” Tepkisi
  • 27.08.2019
  • 1.403 kez okundu

Çocuklar Anasız Kalmasın

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Antakya Şubesi, bir mesajla kadına şiddeti kınadı. TKB bildirisinde, “Çocuklar anasız kalmasın” mesajı verildi. Türk Kadınlar Birliği Antakya Şubesi adına Başkan Nesime Melek imzalı açıklamada, kadına şiddet ve kadın ölümlerine tepki gösterilirken şöyle denildi:
“Yeter artık, kadın öldürülmeleri son bulsun, çocuklar anasız kalmasın. Erkeklerin bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. Erkekler, kadını mal gibi görmeye başlamış. Kadın, boşanmaya veya ayrılmaya kalkınca, bu durumu kendine yakıştıramaz, önce kadını döver, kadın direnirse de onu öldürür. Erkeklerin bu durumuna engel olmak için temelden hareket etmek gerek. Bunun için önce aileden başlayarak, erkek çocuklarına, insanlarla iyi ilişkiler kurmalarını öğretmeli. Okullarda ise bu konularda psikolojik dersler vermek lazım. Ancak bu şekilde biraz yol alırız.
Eski Türk toplumlarında kadına çok değer verilir, kadın hep önde yer alırdı. Günümüzde ise kadın ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edilmektedir. Kadınlar, her türlü hakarete uğramakta, mesela otobüste şort giymiş bir genç kız taciz ediliyor, tecavüze uğruyor… Ama bu vakalarda failler hak ettikleri cezaları almıyorlar. Artık erkeklere ‘dur’ demenin zamanı geldi, geçti bile. Bütün kadın dernekleri, ‘kadınlar ölmesin’ diye harekete geçerek, var gücümüzle çalışacağız. Artık erkeklerin kadınlarla eşit haklara sahip olduklarını anlamalarını istiyoruz.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize vermiş olduğu hakları kaybetmeyeceğiz. Bunun için eğitimin şart olduğunu ülke olarak kabul etmeliyiz. Kadınlarımızı eğitmeliyiz ki, onlar da çocuklarını iyi birer vatandaş olarak yetiştirebilsinler. Bunlar da eğitimle olur. Eğitim, eğitim diyoruz.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ