Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

TÖB-SEN ve Defne Değişim Hareketi ortak etkinliği mesajı:

TÖB-SEN ve Defne Değişim Hareketi ortak etkinliği mesajı:
  • 22.01.2021
  • 2.869 kez okundu

Defne ve Samandağ’a Fen Lisesi

Kısa adı TÖB SEN olan Öğretmenler Birliği Sendikası ve Defne Değişim Hareketi ortak açıklamasında, ilimiz Defne ile Samandağ ilçelerinde acil ihtiyaç olan Fen Liselerinin kurulması istendi. Çarşamba günü akşam saatlerinde, Defne Sümerler Mahallesi’nde bir okul bahçesinde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Nizam Hasırcı, Defne ve Samandağ ilçelerine Fen Lisesi istediklerini bildirdi ve şöyle devam etti:
“Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası ve Defne Değişim Hareketli olarak, bizler, bu süreçte velilerimizden ve çocuklarımızdan gelen talep üzerine, Hatay’da eğitimde yüksek başarı yakalayan iki ilçemiz olan Defne ve Samandağ’da Fen Lisesinin olması gerektiği konusunda çalışma yapma gereği duyuyoruz. Daha önce kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz bu iki ilçede Fen Lisesi’nin kurulması konusundaki talebi kampanyaya dönüştürmüştük. Başta Defne Belediyesi ve Samandağ Belediyesi olmak üzere, çeşitli kuruluşlarla görüşmüş ve talebimize destek istemiştik. Bu talebin halk nezdinde talep görmesinin arkasından, Fen Lisesi talebimizi, Milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri kendi talepleri haline getirmiştir. Bu konuda mutluluk duyuyoruz.
TÖB SEN ve Defne Değişim Hareketi’nin başlattığı bu talebi, herkesin kendi talebine dönüştürmesi sevindirici bir gelişmedir.
Buradan; Bakanlığımıza, Valimize, İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze sesleniyoruz. Hatırlatmak isteriz ki, Ortaöğretim Kurumları Okul Açma ve Kapatma Yönetmeliği 7. Maddesi’nde (2), Fen Lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesi açılabilmesi için, ‘Bu okullar, illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin, nüfusu 50.000’in üzerinde olan ilçelerinde açılabilir’ denilmektedir. 2019 yılına göre Defne nüfusu 154.820, Samandağ nüfusu 122.223’tür.
Yıllardır, eğitimde fırsat eşitliğinin önemli olduğu vurgusu yapılır. Okuma yazma oranının yüksek olduğu, gerek üniversiteye ve gerekse liselere giriş sınavlarında en başarılı ilçeler arasında olmaları bağlamında, velilerin de talebi olan Fen Lisesi talebinin kabul görmesi gerektiğini ısrarla ifade etmek istiyoruz. Bu talep konusunda, gerek Valimizin ve gerekse İl Milli Eğitim Müdürümüzün, tüm yetkililerin adım atacaklarını düşünüyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ