Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Tokdemir, ÇKS Sayılarını Sordu:

Tokdemir, ÇKS Sayılarını Sordu:
  • 25.09.2021
  • 184 kez okundu

Gitgide Düşüyor, Neden?

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, çiftçi kayıt sistemine dahil çiftçi sayısının her geçen yıl gerilediğini, 3-4 yıl önce 2 milyon 100 bin olan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayısının bu yıl 1,5 milyon civarına düşmüş olduğu yönünde bilgiler aldıklarını kaydetti. Milletvekili Tokdemir, şunları söyledi:
“Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuru yapan çiftçilerin sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin iken, 2019’da 2 milyon 83 bine, 2020’de ise 1 milyon 803 bine düşmüştür. 2021 yılı rakamlarının yıl sonunda açıklanacağı, ancak sahadan tarafımıza iletilen bilgilere göre ise bu sayının 2021’de 1 milyon 500 binlere kadar gerilemiş olma riski ile karşı karşıya kalacağımız görülmektedir. Çiftçi, sahipsiz kaldığı için tarımdan kopuyor. Çiftçiden yana bir tarım politikasının olmaması, tarımsal desteklerin yetersizliği ve destek ödemelerin geç ödeniyor olması, ithal girdiler yüzünden çiftçinin yüksek maliyetlere ürettiği ürününü zararına satmak zorunda kalması, kopuşu hızlandırıyor.”
CHP’li Vekil Tokdemir, bu bağlamda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:
1-Bakanlığınız olarak, çiftçilerimizim tarımdan kopuşunu engelleyecek bir planınız var mı?
2-Çiftçilerimizin mağduriyetlerini giderecek bir tarımsal üretim planlamanız var mı?
3- Tarımsal ithalat politikalarıyla, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin mağdur olmalarını engelleyecek, çiftçilerimizi önceleyip destekleyecek, çiftçiden yana bir tarımsal ürünler ithalat rejimi için çalışmalarınız var mı?
-Duygu Ertaş-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ