Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tokdemir: Kırıkhan’da Teşvikten YARARLANDIRILMALI

Tokdemir: Kırıkhan’da Teşvikten YARARLANDIRILMALI
  • 23.10.2020
  • 97 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a iletilmek üzere TBMM Başkanlığı’na verdiği önerge ile Kırıkhan ilçesinin de teşvikten faydalanmasını istedi.
Daha önce defaten Hatay’ın 5. Teşvik bölgesine alınması, yahut ilçeler bazında teşviklerden yararlandırılması yönünde talepte bulunulduğunu, bu haklı talebin ‘’Hatay Halkı Hakkını İstiyor’’ imza kampanyasıyla da desteklendiğini belirten Milletvekili Tokdemir, önergede şunlara yer verdi: “21 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bazı illerin ve ilçelerin yatırım teşvik bölgesi değişmesiyle birlikte Hatay ilimizin Arsuz, Reyhanlı, Hassa, Kumlu, Altınözü ve Yayladağı ilçelerimizi alt bölge desteklerinden yararlanabilirken aynı lokasyonda bulunan tarım ve ekonomide önemli bir paya sahip Kırıkhan ilçemiz teşvikten yararlandırılmamıştır.
Bu bağlamda; Teşviklerden faydalanacak ilçeler hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Kırıkhan İlçemiz bu kriterleri mi sağlamamaktadır yoksa unutulmuş mudur?
Hatay’ın büyük ilçelerinden biri olan, gerek konumu gerekse tarım ve ekonomi potansiyeli ile yatırımlara elverişli olabilecek Kırıkhan ilçemizin teşvik bölgelerinde değerlendirilmesi için yeniden bir düzenleme planlanmakta mıdır?
Diğer ilçelerimize verilip Kırıkhan ilçemizin teşvikten yararlandırılmamasındaki gaye Kırıkhan’ın maden arama faaliyetlerine uygun bir fiziki koşullarının olmamasından mı kaynaklanmaktadır?
Sosyoekonomik gelişmişlik göstergeleri hesaplanırken ilçelerdeki ve illerdeki Suriyeli nüfusu dikkate alınmış mıdır?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ