Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Topal, TBMM’ye yasa teklifi sundu

Topal, TBMM’ye yasa teklifi sundu
  • 30.03.2018
  • 1.287 kez okundu

Okula başlama yaşı 72 ay olmalı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, okula başlama yaşının 72 ay şeklinde yeniden düzenlenmesin öngören bir yasa teklifi hazırladı ve TBMM Başkanlığı’na sundu. CHP’li Serkan Topal TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi gerekçesini şöyle anlattı:
“Şuan ki mevcut düzenlemede 6287 sayılı Kanun’da okula başlama yaşı 60 aydır. Yönetmelikte ise ‘İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır’ denmektedir. Her iki düzenlemede bir biri ile uyumlu değildir. Yönetmelik Kanuna aykırı düzenlenmiştir.”
Kanun ile yönetmeliğin uyumunun sağlanması, öğrencilerin veriminin arttırılması amacı ile 1739 sayılı Kanun’da değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 22’nci maddesinin değiştirilmesini istedi.
Topal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde, “Mecburi ilköğretim çağı 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 6 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 14 yaşını bitirip 15 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter” ibarelerine yer verildi.
Hatay Milletvekili Topal, kanun teklifinin gerekçesinde daha sonra şunları kaydetti:
“2012 yılında 4+4+4 yasası olarak bilinen 6287 sayılı Kanun ile okula başlama yaşı 60 aya çekilmiştir. Bu düzenlemeye karşı tüm eğitim bilimciler, öğretmenler, eğitim sendikaları olumsuz görüş belirterek karşı duruş sergilemişlerdir. İlkokula başlama yaşı yaklaşık 3 yıl uygulanmış, 60 ayını dolduran çocuklarını okula başlatmak istemeyen velilere doktor raporu almaları önerilmiştir. Binlerce veli hastanelerden aldığı raporlarla çocuklarının okula başlamasını engellemek zorunda kalmışlardır.”
DÜNYADA 72 AY…
Dünya geneline ilkokula başlama yaşının genel olarak 72 aydan sonra başladığı ve bireyler üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğunu savunan CHP Topal, Meclis’e sunduğu kanun gerekçesinde, 2012 yılında okula başlama yaşının düşürülmesini savunan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Gidip rapor alanları, evlatlarına ihanetle vasıflandırıyorum. Niye benim evladım geri zekalı diyor” şeklindeki açıklamalarını da hatırlattı ve eleştirdi.
CHP’li Topal, “2015 yılına gelindiğinde ise, uygulamadaki aksaklıkları gören Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek okula başlama yaşını 66 aya yükselterek nispeten iyileşme gerçekleştirdi. Okula başlama yaşının 60 ay olarak uygulandığı 3 yıllık süreçte yaklaşık 3 milyon öğrenci sorunlarla baş başa bırakılarak yalnızlaştırıldı” açıklamasında bulundu.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ