Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,83 / Satış: 8,86
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

“Toplum, yargı eli ile tehdit edilemez”

“Toplum, yargı eli ile tehdit edilemez”
  • 19.02.2017
  • 1.259 kez okundu

Güney’in 5 İl Baro Başkanı’ndan teröre kınama ve Antalya Başsavcı Vekili’nin açıklamalarına tepki:
“Toplum, Yargı Eli İle Tehdit Edilemez”
Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen Stajyer Avukatlar Kurgusal Duruşma Yarışması Akdeniz Bölge Elemeleri için Mersin’de bulunan Antalya, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye Baro Başkanları, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili’nin twitter hesabı üzerinden paylaştığı, “Referanduma Hayır oyu vereceklerin, PKK’ya destek oyu vermiş olacaklarına ve PKK ile aynı muameleyi göze alacaklarına” dair açıklamaya ve Viranşehir’deki terör saldırısına ortak tepki gösterdi.
Şanlıurfa ili, Viranşehir İlçesi, Yenişehir Mahallesindeki Savcılar Sitesi’nde bulunan adliye personelinin ikamet ettiği lojmanlara geçtiğimiz hafta sonunda patlayıcı yüklü bir aracın uzaktan kumanda ile infilak ettirilmesi yolu ile terör saldırısı gerçekleştirilmesi olayına ilişkin 5 Baro Başkanı’nın kınama mesajı şöyle:
“Bu saldırıda, lojmanlarda görevli Mahalle Bekçisi İbrahim KETE ile Zabıt Kâtibi’nin 11 yaşındaki erkek çocuğu şehit olmuş ve 15 yurttaşımız da yaralanmıştır. Bölücü ve kökten dinci tüm terör unsurlarına ve bu canilere karşı uluslararası birlik mutlaka sağlanmalıdır. Terör, bu toprakların kaderi değildir! Bu terör saldırısı sadece yargı görevi yapanlara değil, aynı zamanda hukuka ve adalete yapılmıştır. Hâkim, savcı ve zabıt kâtiplerine dönük bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.”
5 İl Baro Başkanı’nın, referandum öncesi Antalya Başsavcı Vekili’nin HAYIR oyu vereceklere yönelik tehdit içeren açıklamalarına ise, “Toplum, yargı yolu ile tehdit edilemez” başlığı altında şöyle denildi:
“Anayasa değişikliği ile ilgili 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandumda, kişilerin kullanacağı EVET veya HAYIR oyu, tamamen kişisel değerlendirme çerçevesinde, özgürce kullanılabilecek demokratik bir haktır.
Referandumda yapacakları tercih nedeni ile vatandaşlarımızın bu özgürlüklerini kullanırlarken, tercihlerinden dolayı soruşturmaya uğrayacaklarını, yasa dışı terör örgütü ile özdeş olacaklarını ima eden bu anlayışın, kişileri, düşünce ve ifade hürriyeti sağlamakla yükümlü bir yargı mensubu tarafından dile getirilmesi üzüntü verici bir durumdur.
Kendisi gibi düşünmeyene ve yaşamayana tahammülü olmayan, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bu yaklaşımla ne yazık ki hukuk devleti yok sayılmıştır ve özgürlüklere kelepçe vurulmuştur.
Yargı mensupları ve kamu görevlileri hukuka uygun davranmakla yükümlüdürler. Kamu görevlisi olsa bile, kişiler elbette bir tercihte bulunma hakkına sahiptirler. Ama bulundukları mevkiyi bu tercihlerine silah yaptıkları takdirde, bundan zarar görecek olan toplumsal barışımız ve hukuk devleti olacaktır. Hiçbir savcı ve kamu görevlisi, demokratik tercihlerinden kaynaklı olacak şekilde vatandaşı tehdit edemez ve suç işleyemez.
Açıkça hukuka aykırı ve suç teşkil eden bu davranış nedeni ile gerekli yasal işlemleri yapmak üzere Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu göreve davet ediyoruz. Küsmece yok!”
Başsavcı Vekili hakkında yasal işlem yapılması için çağrı da yapan 5 İl Baro Başkanı’nın isimleri şöyle sıralanıyor:
Av. Polat BALKAN (Antalya Barosu Başkanı), Av. Veli KÜÇÜK (Adana Barosu Başkanı), Av. Ali ER (Mersin Barosu Başkanı), Av. Ekrem DÖNMEZ (Hatay Barosu Başkanı), Av. Dilem AKSOY (Osmaniye Barosu Başkanı)
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ