Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,98 / Satış: 9,01

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği! Hatay’da ne durumdayız?

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği! Hatay’da ne durumdayız?
  • 23.11.2020
  • 349 kez okundu

Yanındayız Derneği, Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan Türkiye’nin ilk “İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi”nin zirvesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesi yer alırken, en düşük puanı ise Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi aldı.

Türkiye’nin ilk “İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi”, illeri, ilçeleri bazında değerlendirmeye aldı. Yanındayız Derneği, Kanada Büyükelçiliği Kanada Yerel Girişimler Fonu (CFLI-Canada Fund For Local Initiatives) ve İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle hazırlanan endekste, Hatay’ın ilçeleri de değerlendirmeye alındı.
Hazırlanan endeks eliyle, ilçe ilçe toplumsal cinsiyet eşitliğinin röntgeni çekilirken, yapılan çalışmadan elde edilen veriler; son dönemde erkeklerle karşılaştırıldığında, kadınların, sosyal haklardan ve fırsatlardan eşit bir biçimde yararlanamadığını ortaya koydu.
İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışma kapsamında 100.000 ve üzeri nüfusa sahip olan 234 ilçe için karşılaştırılabilir ve sürdürülebilir endeks hesaplaması yapıldı. Türkiye’de 81 il ve 234 ilçesinde yapılan cinsiyete dayalı eşitlik endeksi hesaplamasında, politik katılım ve karar alma, eğitim, ekonomik yaşam ve kaynaklara erişim ile sağlık ve spor gibi dört ana kategoride 27 gösterge kullanıldı.
İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi!nin zirvesinde İzmir’in Karşıyaka ilçesi yer alırken, en düşük puanı ise Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi aldı. 81 il ve 234 ilçe içerisinde yer alan Hatay ise Samandağ, Defne, Kırıkhan, İskenderun, Antakya ve Dörtyol ile endekse dahil oldu.
Samandağ ilçesi 234 ilçe arasında 50. sırada, Defne ilçesi 234 ilçe arasında 38. sırada, Antakya ilçesi 234 ilçe arasında 145. sırada, Kırıkhan ilçesi 234 ilçe arasında 205. sırada, İskenderun ilçesi 234 ilçe arasında 146. sırada ve Dörtyol ilçesi de 234 ilçe arasında 166. sırada yer aldı.  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ