Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Torosların Projesi Örnek Olsun!

Torosların Projesi Örnek Olsun!
  • 27.06.2020
  • 520 kez okundu

Hızla kentleşen ve betonlaşan kimliği içinde yeşil alanlarını da yıllar içinde kaybeden Antakya özelinde duranlar, yerel idarecilerin kenti güzelleştirme adına yapması gerekenlere işaret ederken, Mersin’de, Toroslar Belediyesi’nce hayata geçirilen “Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi” Projesi’ni gündeme taşıyor.

Eski Antakya sokakları içinde yürüyenleri ara ara karşılayan ‘duvar yazıları’ ve ‘grafikler’, bu alanda daha profesyonel bir sunumu da gündeme taşıyor. Boş duvarları birer sanat eserine dönüştüren yurt dışı örnekleri işaret eden bir turizmci, Mersin’de Toroslar Belediyesi’nce hayata geçirilen “Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi” Projesi’nin bu anlamda örnek alınabileceğini dile getirdi.
“Yorgun bir kentiz, bakımsız da, hatta kirli de… Bize bir şeyler lazım aslında, ama o ‘ne lazım’ kısmında her kafadan bir ses çıktığından, bekleyişimiz sürüyor” diyen Antakyalı turizmcinin işaret ettiği proje ile ortaya çıkanlar, görenleri de kendisine hayran bırakıyor.
-DUVAR SANATI-
Eskiyen ve zamanla yıpranan binaların dış cephelerini sanat eserine dönüştürmeye devam eden Toroslar Belediyesi’nin ‘Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi’ Projesi kapsamında Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının renklendirilmesinin ardından, bu kez de Güneykent Mahallesi’nde bulunan konutların dış cepheleri devreye alındı. Bu proje ile beraber, dünyaca ünlü ressamların eserleri, Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından Güneykent Mahallesi’ndeki konutların duvarlarına resmedilecek.
Hatay’daki belediyeler için de örnek gösterilen çalışma için konuşan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, görevi devraldığı Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın projesini Güneykent Mahallesi’ndeki toplu konut binalarında devam ettirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yılmaz, toplu konut binalarının eskiyen ve yıpranan duvarlarını ünlü ressamların eserleriyle süsleyerek bambaşka bir görünüm kazandıracaklarının altını çizerek, “Duvar sanatı, en iyi anlatım sanatıdır. Sanatı, insanların ayağına getiriyoruz” diye konuştu. Ressam Bilgin Hazar ise, Güneykent Toplu Konut Binalarında gerçekleştirdiği ilk dış cephe çalışmasına, dünyaca ünlü Ressam Frida Kahlo’nun ‘Ben ve Maymun’ adlı çalışmasının reprodüksiyonu ile başladı.
-ELDEKİ!-
Mersin’in Toroslar Belediyesi eliyle renklenen eski duvarlarını Hatay özelinde izleyen bir Antakya Gazetesi okurunun mesajı ise net oldu:
“Kaç senedir, Vakıf İşhanı’nın yarattığı görsel çirkinlikle iç içeyiz. Etrafını kapatan tenteleri bile renklendirmedik, kaldı bu tür bir sanatı kentin binalarında uygulayalım! Zaten eski kentin sokaklarında gezenler, bizdeki duvar sanatının zeka düzeyini de görebilir açıkça! Biz, duvarları renklendirmiyor, bu kenti kirleterek eldekine ihanet ediyoruz. Daha da kötüsü, tek bir yerel yönetici bile buna dair bir yaptırım uygulamıyor, ama izliyor! Anlayacağınız, önce kendi evimizin önünü süpürelim, ardından proje konuşalım!” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ