Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Tosyalı Holding Afrika’da büyüyecek

Tosyalı Holding Afrika’da büyüyecek
  • 26.08.2020
  • 119 kez okundu

3 kıtada 25 farklı tesisle üretimini sürdüren ve 100’ü aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirerek yıllık 4 milyar dolar ciroya ulaşan Tosyalı Holding, Afrika kıtasında, Cezayir yanı sıra Angola ve Senegal’de de yeni yatırımlara ivme kazandırdı.

Afrika kıtasındaki yatırımları ile dikkat çeken Tosyalı Holding, yıllık 4 milyar dolar ciroya ulaşan yapısıyla üretim noktalarına yeni adresler eklemeye devam ediyor. Hatay’daki yatırım sürecine işaret eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yakın zamanda inşaatını başlatacakları 1 milyar dolarlık yatırım bütçesine sahip tesiste, ilk etapta hurdadan, orta vadede madenden yassı çelik üretimi gerçekleştireceklerini söyledi. Tosyalı, “Türkiye’nin yassı çelik ithalatı, yıllık 7 milyon ton civarında. İskenderun’daki yatırımımız ile birlikte, bunun 4 milyon tonunu ikame etmiş olacağız. Biz ve diğer girişimcilerin yatırımları tamamlandığında, Türkiye’nin 2-3 yıl içinde yassı çelik ithalatına ihtiyacı kalmayacağını düşünüyorum” dedi.
Afrika’daki yatırımlarına da işaret eden Tosyalı, şunları söyledi:
“Cezayir’deki yatırımımız olan Tosyalı Algerie’da dördüncü faza geldik ve 4 milyon ton sıvı çelik kapasitesine ulaştık. Cezayir’in en büyük çelik üreticisi konumundayız. Tüm fazların tamamlanmasıyla birlikte, 5 yıl içinde toplam kapasitenin yıllık 8 milyon tonu aşmasını öngörüyoruz. Sadece bu yatırımın yıllık cirosunun 5 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ