Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Tüm Emekli Sen geleceğe ümitle bakıyor:

Tüm Emekli Sen geleceğe ümitle bakıyor:
  • 15.11.2019
  • 629 kez okundu

Kuruluşumuz, Mahkemece Onaylandı…

Tüm Emekli Sen, Ankara İdare Mahkemesi kararıyla kuruluşunun onaylandığını duyururken, “Artık önümüz açıldı” görüşü belirtildi. Tüm Emekli Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, süreçle ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Bizler, milyonlarca emekliyiz. Aktif çalışma yaşamından, yaşımız ilerlediği veya sağlığımız elvermediği için ayrılmış emekçiler ve onların bakmakla yükümlü olduğu yakınlarıyız. Beklentimiz odur ki, ilk gençliğimizde başladığımız üretim sürecinin sonuna gelip emekli olduğumuzda, rahatça geçimimizi sağlayabilecek, çalışarak hak ettiğimiz geliri kamunun bizlere sağlamasıdır.
Ülkemizde üretilen her mal ve hizmet, bu ülkenin tüm emekçilerinin alın teridir, kafa ve kol gücüdür, beyninin ışığıdır. Toplumsal refahtan en büyük payı, bu emekçiler almalıdır. Sanayi işçisi, çırak, sağlık görevlisi, güvenlik görevlisi, doktor, mühendis, bilişimci, öğretmen, küçük esnaf, köylü, tarımcı; tümü de emekçidir. Biz emekliler de, bu bahsettiğimiz üretimi kendi aktif çalışma yaşamımızda sağladık, topluma üretimin devam etmesini garanti eden çalışan bir sistem devrettik. Dolayısıyla, biz emeklilerin de toplumsal refahtan insana yaraşır bir pay alması anamızın ak sütü kadar hakkımızdır.”
-Özelleştirme halka ihanettir-
Gerçekleştirilen özelleştirmeler için de bir değerlendirme yapan ve “Özelleştirme halka ihanettir” diyen Tüm Emekli Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, şöyle devam etti:
“Ülkemizde, Cumhuriyet’in kuruluşundan başlayarak, bizlerin emeğiyle ve çabasıyla oluşturulan Sümerbank, Telekom, Tüpraş, Tedaş, Tekel, Petkim, Şeker fabrikaları, daha yakınlarda Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi, Özal döneminde başladı, AKP döneminde zirve yaptı. Özelleştirmelerden bir defalığına elde edilen gelirler, AKP işbirlikçisi iç ve dış firmalara peşkeş çekildi, altın yumurtlayan tavuk kesildi. Özelleştirmeci değil, toplumcu, kamucu ekonomi uygulanmalıdır.”
-Bütçeden aldığımız pay-
Bütçeden emekçilere aktarılan pay konusundaki eleştirilerini de paylaşan Tüm Emekli Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, şu tespitlerde bulundu:
“Siyasal iktidarın bütçeyi nasıl yaptığı, onun aynasıdır. Emekçiye, emekliye, öğrenciye, eğitime ne kadar; tefeciye, rantçıya ne kadar pay ayırıyor diye bakılır. Emekçileri ezen mevcut düzenin neden olduğu ekonomik krizi biz çıkarmadık. Yükünü de üstlenmek istemiyoruz. Bunun için, Tüm Emekliler Sendikamızda, gücümüzü birleştiriyoruz.”
-İlk Sendika-
Sendikalarının özelliğine de değinen Kılıç, “Türkiye’nin, meşru ve yasal ilk emekli sendikasıyız” dedi ve sözlerini şöyle noktaladı:
“Uzun zamandır sürdürdüğümüz hukuk mücadelemizde, çok önemli bir kazanım elde ettik. Ankara 8.İdare Mahkemesi’nin 25.06.2019 tarihinde verdiği kararla, kuruluş talebimiz, Emekli Sen ‘Tüm Emekliler Sendikası’ adıyla kurulmuş, evraklar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilmiştir. Emekliler mücadelesi eşik atlamıştır. Artık daha güçlüyüz, daha güvenliyiz. Emekliliğin lütuf değil, hak olduğu bilinciyle yolumuzu yürüyor, Bakanlıkla toplu sözleşme yapacak yetkiyi de alacağımızı biliyoruz. Tüm emeklileri, sendikamız çatısı altında örgütlü güç olmaya çağırıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ