Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,38

Tüm farklılıklarla yan yana durup

Tüm farklılıklarla yan yana durup
  • 07.12.2018
  • 593 kez okundu

Mücadeleyi Büyüteceğiz

Hatay’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: “Tek başımıza belediye başkanlığını kazanamayacağımız yerlerde; toplumun beklentilerine, demokrasi güçlerinin, demokrasi cephesinin, emekçilerin, kadınların beklentilerine yanıt verecek şekilde, o doğal ittifakın gereğini yapacağız.”

Yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Çukurova Bölgesi ziyaretlerini sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mersin ve Adana’nın ardından geldiği Hatay’da ‘seçimde nasıl bir çizgi izleyeceklerine dair’ sorulara bir anlamda cevap verdi. Temelli; Payas, İskenderun ve Antakya’daki toplantılarda verdiği mesajda,
Türkiye’nin her yerinde aday çıkararak, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri listeleriyle yerel seçime gireceklerini belirtti.
Bazı yerlerde, bu sürecin dışındaki oluşumların da devreye girebileceğine işaret eden Temelli, “Tek başımıza belediye başkanlığını kazanamayacağımız yerlerde toplumun beklentilerine, demokrasi güçlerinin, demokrasi cephesinin, emekçilerin, kadınların beklentilerine yanıt verecek şekilde biz o doğal ittifakın gereğini yapacağız” dedi ve yerel seçim atmosferini çok iyi değerlendirmek zorunda olduklarının altını çizdi.
-DAVET EDİYORUZ-
Yaklaşan seçimlerin ‘ortak bir mücadele’ çatısı altında ilerlemesinin önemli olduğunu dile getiren Sezai Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Üzerimize düşen fedakarlık varsa bunu yapmak zorundayız. Biz HDP olarak yapacağız. Çünkü biliyoruz ki, bu artık herhangi bir siyasi partinin alışılagelmiş siyaset yapma haliyle aşabileceği bir durum değildir. O yüzden de tüm siyasi partileri, demokrasiden yana tercihte bulunan bütün yapıları, bütün kurum, kuruluşları, sivil toplum örgütlerini, sendikaları, meslek örgütlerini, kadın örgütlerini herkesi topyekun bu mücadeleye davet ediyoruz. “
Temelli, Hatay’daki konuşmalarında şu başlıklar altında ilerledi:
-ÜLKENİN DURUMU-
“Doğa talanı, emek sömürüsü, Kürt düşmanlığı, haksız zenginleşme bu ülkeyi kapladı. Ne insan hakları kaldı, ne demokrasi kaldı, ne de bir çalışma yaşamı ve bir doğa savunusu kaldı. Her şeye saldırıyorlar! Ormanları yakarak, doğayı tahrip ederek… 3. Havalimanı’ndaki işçilere saldırıp onları tutuklayacak hale geldiler. O arkadaşlarımız en temel haklarını savundular. Bakın, ücret bile değil, insana yakışır yerde yatmak için. Bunu savundukları için cezaevindeler. Ülkenin durumu bu.”
-BİR ŞEY YAPMALI-
-Bu adaletsizliğe karşı bir şey yapmalı. Hepimize düşen demokrasiden yana, özgürlükten yana, barıştan yana olanlar yan yana gelmeli ve mücadeleyi büyütmeli. Aksi halde, neyimiz var neyimiz yok, bu anlayış tarafından yok edilecek. Tıpkı 30’ların Almanya’sı gibi. Din insanının dediği gibi; ‘Önce Yahudileri aldılar, sonra Çingeneleri aldılar, sonra sosyalistleri ve komünistleri aldılar. Ben hepsinde sessizdim. Sonra beni almaya geldiler ama ses çıkaracak kimse kalmamıştı.’ Bizim hala ses çıkaracak gücümüz var. Barıştan, demokrasiden, özgürlükten yana güçlü bir ses çıkarmalıyız.”
-YAN YANA-
“Önümüzde yerel seçimler var. Bu süreci Türkiye’nin her yerinde demokrasi güçleri çok iyi değerlendirmek zorunda. Bu adaletsizliğe karşı, bu toprakların çoğulculuğunu siyasete taşımalı. Tüm farklılıklarımızla mücadelemizi büyütmeliyiz. Yerel seçimler önemli bir fırsat, aksi halde işimizden, aşımızdan, yaşamımızdan olacağız; haklarımızın hepsi gasp edilecek.”
-İŞGAL YAŞAMLAR-
“Burada konuştuğumuz arkadaşlarımız, bölgede yapılacak termik santral projelerinin sayısını söylediğinde hayrete düştük. Bir ülkeye bu kötülük neden yapılır? Bir tarafı talan, bir tarafı yolsuzluk, bir tarafı doğa düşmanlığı. Bunun gibi binlerce sorun bu iktidar döneminde bütün yaşam alanlarımızı işgal etti.”
-KADINA ŞİDDET-
-Doğa talanı, emek sömürüsü ve bu iktidarın önemli alameti farikalarından biri de kadına yönelik şiddettir. Bu iktidarın eril dili ve nefret söylemi, adeta kadına yönelik şiddeti bir kültür haline getirmiştir. AKP döneminde; kadına yönelik tecavüz, 16 yılda 500’den 12 bine çıkmış durumda. Bu, resmi rakamlar! Her gün 1 kadın, her gün 5 işçi cinayetlere kurban gidiyor.”
-MÜCADELEYE DAVET-
-Bu yerel seçim sürecini çok iyi değerlendirmek ve üzerimize düşen fedakarlık varsa yapmak zorundayız. Biz, HDP olarak biliyoruz ki, bu alışılagelmiş siyaset yapma haliyle aşabileceğimiz bir durum değil. O yüzden de tüm siyasi partileri, demokrasiden yana tercihte bulunan tüm yapıları, bütün kurum kuruluşları, sivil toplum örgütlerini, sendikaları, meslek örgütlerini, ekoloji örgütlerini, kadın örgütlerini, herkesi topyekûn bu mücadeleye davet ediyoruz. Herkes kendi itirazıyla gelsin. Yan yana gelelim, bu seçim sürecinde demokrasi mücadelesini yükseltelim ve seçimlerde elde edeceğimiz ortak başarımız ile bu AKP-MHP ittifakını, Cumhur İttifakını, faşist ittifakı geriletelim. Yerellerde sağlayacağımız bu başarı, aslında Türkiye’nin yeni bir kulvara girmesine neden olacaktır.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ