Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Tüm mağdurların yanındayım

Tüm mağdurların yanındayım
  • 23.05.2017
  • 1.163 kez okundu

Olmaya da devam edeceğim

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’ya destek amaçlı açlık grev eylemi başlatan grup adına konuşan isimlerden, Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz’ın mesajı net oldu…

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’ya destek amaçlı açlık grevi eylemi başlattı. Bu desteğin en öndeki isimlerinden biri olan, Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz, “Tüm mağdurların yanındayım ve olmaya da devam edeceğim” dedi.
Hatırlanacağı gibi, Gülmen, ‘FETÖ’ iddiasıyla açılan soruşturma gerekçesiyle Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, 6 Ocak’ta yayınlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. Özakça da Mardin Mazıdağı Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınıf öğretmenliği görevinden 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilmişti. İki eğitimci, Yüksel Caddesi’nde 120 günlük direnişin ardından İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevine başlamıştı.
-GEZİ AİLELERİ-
Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, işlerine geri dönmek için Ankara’da 74 gündür açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Ayia Efimia Kilise Meydanı’nda bir haftalık açlık grevi eylemi başlatırken, eylemde, “KHK öldürür-direniş yaşatır” pankartı açıldı, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Gezi eylemlerinde yaşamlarını yitiren Hasan Ferit Gedik, Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri de eyleme destek verdi.
-YASAKLAMA-
Gerçekleşen eyleme dair açıklama yapan, Gezi eylemlerinde yaralanan isimlerden Volkan Kesanbilici, polisin basın açıklaması dışında herhangi bir eyleme izin vermeyeceğini kendilerine aktardığını söyledi. Kararlarından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerini ifade eden Kesanbilici, “Burada, Gezi’de yaşamlarını yitiren gençlerin anneleri, babaları ve dedeleri var. Onların çocuklarını koruyamadık ama, onlara zarar gelsin istemiyoruz. Bir haftalık açlık grevi eylemimizi planladığımız gibi yapacağız, ama yer konusunda değerlendirmede bulunup kararımızı açıklayacağız” şeklinde konuştu.
Gülmen ve Özakça’nın taleplerini sahiplendiklerini belirten Kesanbilici, “Gezi’nin tüm renklerini, alanları dolduran tüm direnişçileri Nuriye ve Semih’in suretiyle KHK’lara ‘Hayır’ diyen bu iradeyi sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.
Kesanbilici’nin ardından Gezi Parkı’nda yaşamlarını yitiren Berkin Elvan, Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit Gedik ve Ali İsmail Korkmaz’ın Aileleri kısa konuşmalar yaptı.
-ÖTESİ YOK-
İlk sözü Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan aldı. Nerede bir hak arama mücadelesi varsa orada olma gayreti içinde olacaklarını belirten Baba Elvan, “Bizim canımızı aldılar, daha ötesi yok. Bu insanların da canlarını almamaları için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Elvan’ın ardından söz alan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise “Tüm mağdurların yanındayım ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Gedik de aydınlara ve akademisyenlere şu çağrıyı yaptı: “Hey insanlar, sosyalistler, aydınlar ya tek yumruk olacağız ya da tek tek öldürüleceğiz.”
-EZİLENDEN YANAYIZ-
Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da her zaman ezilenlerden yana olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, taleplerin derhal karşılanması çağrısında bulundu. Son olarak, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise geçmiş Anneler Günü’nü hatırlattı. Gülmen’in çocuklarının, annelerine hediye almak istediklerini, ama alamadıklarını dile getiren Elvan, “Yıllardır bu zulme, bu işkenceye uğrayanlara ve evlatlar annelerine hediye alabilsinler diye bu direnişe sonuna kadar destek vereceğim” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ