Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Tüm Önlemler, İki Saat İçinde Alt Üst Oldu

Tüm Önlemler, İki Saat İçinde Alt Üst Oldu
  • 13.04.2020
  • 569 kez okundu

SES Hatay Şube Yönetimi, sokağa çıkma yasağının plansızca kamuoyuyla paylaşıldığını bildirdi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) Hatay Şube Eşbaşkanları Mahsun Aksu ve Meryem Avcı, açıklamalarında, İçişleri Bakanlığı’nın, sokağa çıkma yasağını plansızca kamuoyuyla paylaşmasıyla beraber, salgını yönetememenin ve yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olmasının bedelini en ağır şekilde hep beraber ödemek durumunda bırakıldıklarını vurguladı.
Virüsün tüm evlere girme riski arttı…
Ülkemizde salgınla mücadelede bir ayın geride bırakıldığının belirtildiği açıklamada, içerisinde bulunduğumuz günlerin, yeni bulaş riskinin azaltılması için kritik günler olduğu tüm kesimler tarafından açıkça ifade edilmesine rağmen, ne yazık ki 10. 04. 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından 2 saat kala sokağa çıkma yasağının plansız bir şekilde kamuoyuyla paylaşıldığı bildirildi ve şunlara değinildi:
“İçişleri Bakanlığı’nın bu talihsiz açıklamasının hemen ardından insanlar sokaklara dökülmüştür. Bu durum, bulaşa karşı alınmış önlemleri yerle yeksan etmiştir. Tüm önlemler iki saat içerisinde alt üst olmuş olup, virüsün hızlıca tüm evlere girme riskini kat be kat artırmıştır.
Bizler, sağlık ve emek örgütleri olarak biliyoruz ki, sokağa dökülmenin sebebi ‘sokağa inen halkların sorumsuzluğu’, ‘panik havası’ şeklinde açıklanamaz. Yine bizler biliyoruz ki, bu sokağa dökülmelerin, tüm önlem kurallarının bir anda hızlı bir şekilde alt üst edilmesinin sebepleri, ülkede yaşayan yurttaşlarının önemli bir kesiminin içerisinde bulunduğu yoksulluk durumudur. İnsanların evinde, ancak ve ancak günü birlik ihtiyaçlarını karşılayabilme durumudur. Ayrıca bu yasağın hafta sonuna denk getirilmesi, üretimin devamını her koşulda devam ettirme, sermayeyi koruyup emekçilerin sağlığının sermaye çıkarı yanında hiçe sayılması da bizlerin kaygısını arttırmaktadır. Bu gerçekler, taleplerimizin haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur.
Covid-19 salgınıyla mücadelede, bulaşın gün geçtikçe yayıldığı, ölümlerin her geçen gün arttığı bir dönemden geçiyoruz. İlk günden beri taleplerimizi, önerilerimizi, çağrılarımızı her platformda her görüşmede tekrarlıyoruz. Bizler, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak; salgınız mücadelede görevimizin başında olduğumuzu, üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi, haklarımızı savunacağımızı, taleplerimizin takipçi olacağımızı söyledik, söylemeye devam edeceğiz.”
Sosyal devlet ilkeleri hayata geçirilmeli…
Aksu ve Avcı, açıklamalarında taleplerini de şöyle sıraladı:
“Salgın yönetiminde sesimize ses verin. Başta sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olmak üzere, sağlık örgütlerini sürece dahil edin. Evde kalma çağrılarının hayat bulması için, evde kalma koşullarını sağlama güvencesini oluşturun. Sağlık çalışanları başta olmak üzere, herkese test uygulamasını hayata geçirin. Halk sağlığı için, herkesin gıda hijyen ve fatura ödeme gibi temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanmasını güvence altına alın. Sosyal devlet ilkelerini aktif bir şekilde hayata geçirin.
Tekrarlıyoruz, taleplerimizin takipçi ve ısrarcısı olacağız. Salgını yönetememenize SES(siz) kalmayacağız. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak görevimizin başında olmaya, başta tüm sağlık çalışanlarının ve halk sağlığının yılmaz savunucuları olarak halkın sesi olmaya devam edeceğiz.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ