Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Türk Eğitim Sen’e göre, ‘Ekonomide Alarm’

Türk Eğitim Sen’e göre, ‘Ekonomide Alarm’
  • 11.01.2018
  • 998 kez okundu

Orta sınıf kalkıyor!

Türk Eğitim-Sen’e göre ekonomideki kötü gidişat, orta gelir grubunu yok etme tehdidi yaratıyor. Türk Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Solğun, bankalarda mevduatı 1 milyon TL olanların sayısının Kasım ayı itibariyle 17 bin 941 kişi arttığına dikkat çekerken, diğer taraftan ise vatandaşların yüzde 62’sinin ise borçlarından şikayetçi olduğunu, yüzde 38’inin ise masasına iki günde bir et yemeği koyamadığını belirtti.
Gelir dağılımındaki adaletsizliğe vurgu yapan Şube Başkanı Solğun, “Birileri servetlerine servet katarken, diğer tarafta fakirlik daha da derinleşmektedir” dedi.
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Solğun’un ekonomideki kötü gidişat ile ilgili tespitleri şöyle:
“Kasım 2017 itibariyle bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı olanların sayısı 17 bin 941 kişi artarak 126 bin 805’e ve bu kişilerin toplam mevduatı ise 844 milyar 454 milyon TL’ye ulaştı. TÜİK verilerine göre ise her 100 vatandaşın 34’ü kazandığı parayla ucu ucuna yaşıyor ve beklenmedik bir harcama çıktığında bunu karşılayamıyor. Vatandaşların yüzde 62’si borçlarından şikayetçi ve iki günde bir masasına bir tabak et yemeği koyamayanların oranı yüzde 38.
Aslında bu rakamlar, ülkemizdeki gelir dağılımındaki adaletsizliği ortaya koymaktadır. Bir yandan servetine servet katanlar artarken, diğer yandan fakirlik daha da derinleşmektedir. Neredeyse orta sınıf ortadan kalkmaktadır.” -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ