Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Türk Kadınlar Birliği’nden, Kadınlar Günü kutlaması

Türk Kadınlar Birliği’nden, Kadınlar Günü kutlaması
  • 09.03.2018
  • 1.106 kez okundu

Kadınlar yalnız 8 Mart’lar da değil her zaman hatırlanmalı

Başkanlığını Nesime Yüksel Melek’in yaptığı Türk Kadınlar Birliği Antakya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Yetimleri Derneği Hatay Şubesi’nde bir araya geldi, şehit annelerinin gününü kutladı, anlamlı mesajlar verdi.
Kadınların yalnız 8 Mart’lar da değil her zaman hatırlanmasının önemine vurgu yapan Melek, şunlara değindi: “Kadınlar daha insanca yaşam için eşitsizliğe ve cinsiyet ayrımcılığına karşı 40 bin kadın işçi 1857’de New York kentinde başlattıkları grev sonucu 129 kadının kapılarını kilitledikleri dokuma fabrikasında diri diri yanmasıyla başlayan kadın hareketi, kadın hak arama savaşını bütün dünyaya dalga dalga yaymıştır. Bu onurlu mücadele Birleşmiş Milletler tarafından 16 Aralık 1977’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildi. Ülkemizde 1975 yılında 8 Mart’ların Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kabul edildi.
Erkeklerle eşit olmak istiyoruz …
Günümüzde kadınlar dövülüyor, kadın cinayetleri işleniyor, çocuk yaşta kızlar gelin oluyor, erkekler kadınların kılık kıyafetlerine karışıyor, kadınlarımız karar mekanizmalarında yer almıyor ve kadınlar 2 sınıf vatandaş olarak görülüyor.
Biz kadınlar olarak erkeklerle eşit olmak istiyoruz. Ne onların arkasında nede önlerinde aynı eşit haklarımız olsun istiyoruz. Günümüz kadınlarımız bilinçli ve yaratıcı olmak zorundadır. Bilgi ve eğitim düzeyi yükselmelidir. Kadınlarımız siyasi, sosyal ve ekonomik alanda daha yüksek oranda temsil edilmelidir. Kız çocuklarımızı çağdaş eğitim düzeyinde eğitmeliyiz ki, Atatürk’ün ‘Türk Kadını Ayaklar Altında Ezilmeye Değil, Omuzlar Üstünde Yükselmeye Layıktır’ sözüne layık olmalıyız. Buna göre eğitime önem vermeliyiz. Eğitim-eğitim, özellikle kız çocukları için. Çünkü gelecek nesilleri kadınlar yetiştireceklerdir.
Atatürk’ün şu sözü kadınların önemini belirmektedir: ‘Şuna kani olmak lazım ki, dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.’”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ