Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Türk Sağlık Sen, alınteri karşılığını istiyor…

Türk Sağlık Sen, alınteri karşılığını istiyor…
  • 07.12.2019
  • 490 kez okundu

Aksi Halde, Hizmet Üretmeyiz!

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Hatay Şubesi, sağlık çalışanlarının, emeğini ve alın terinin karşılığını istediğini, aksi takdirde hizmet üretmeyeceğini duyurdu. 650 bin sağlık çalışanın fedakârca görev yaptığını dile getiren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hayrettin Şahin, döner sermaye alacaklarına yönelik basın açıklamasında, insanca yaşanabilecek bir ücret talep ettiklerinin altını çizdi ve şu tespiti paylaştı:
“Sağlık çalışanları gayret ediyorlar. Fedakârlıkta bulunuyorlar. İstedikleri tek bir şey var; insanca yaşayabilecekleri bir ücret. İhtiyaçlarını karşılayacak, iş ve yaşam dengesini kuracak bir ücret talep ediyorlar. Bu taleplerinde de son derece haklılardır.”
-Sayın Bakan’a, YÖK yetkililerine çağrı yapıyorum-
Döner sermaye sorununun yıllardır devam ettiğine dikkat çeken Başkan Şahin, şöyle devam etti:
“Yıllardır hiçte tasvip etmediğimiz bir ücret politikası uygulanıyor. ‘Hastanelerimiz çalışsın, kazansın, o kazançlardan da çalışanlara pay verilsin.’ Biz çalışıyoruz, kazanıyoruz, emek veriyoruz, ama hak ettiğimizi alamıyoruz. Hem Sayın Bakan’a, hem de YÖK yetkililerine çağrı yapıyorum. Bu döner sermayeleri düzeltmezseniz, bilin ki, sağlık çalışanları bu meselenin peşini bırakmayacaklardır. Şu anda sağlık çalışanları Türkiye’nin 81 ilinde, sendikamız öncülüğünde, emeği ve ekmeği için bir kez daha haykırıyor. Ya bu işi düzeltin, ya da düzeltin diyor.”
-Yoksulluk sınırının üstünde bir ücret olmalı-
Sağlık çalışanlarının, kendi bütçelerini yapamadıklarını belirten İl Başkanı Şahin, sözlerini şöyle noktaladı:
“Biz, hak ettiğimizden fazlasını istemiyoruz. Biz, emeğimizi istiyoruz. Alın terimizin karşılığını istiyoruz. Dolayısıyla, gelin bu sorunu zaman geçirmeden bir an önce çözüme kavuşturalım. En azından sağlık çalışanları, ayın sonu itibariyle ne kadar ücret alabileceklerini bilsinler. Şu anda insanlar, kendi bütçelerini yapamıyorlar. Çünkü siz, ‘maaş artı döner sermaye’ diye bir sistem getirmişsiniz. Yıllarca söyledik, ‘Bu sistem sürdürülebilir bir sistem değil’ diye. Bizim hedefimiz, sağlık çalışanlarını yoksulluk sınırının üstünde bir ücrete kavuşturmaktır.
Bugün bir kez daha uyarımız yapıyoruz. Şayet taleplerimiz karşılanmazsa, bilin ki, Türk Sağlık-Sen, hizmetten gelen gücünü kullanarak önümüzdeki dönemde iş üretmeyecektir. Bugün olduğu gibi, Türk Sağlık Sen, sağlık çalışanlarımızın haklı taleplerini alabilmeleri için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.” -Cemil Yıldız-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ