Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Türk Sağlık Sen atamalarda merkezi sınav istedi

Türk Sağlık Sen atamalarda merkezi sınav istedi
  • 13.12.2017
  • 1.056 kez okundu

Türk Sağlık Sen Hatay Şubesi Başkanı Hayrettin Şahin, Sağlık Bakanlığı teşkilatında yaşanan atama sorununa dikkat çekerek, 694 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticilerinin görevlerinin sonlandırıldığını, fakat geçiş sürecinin tamamlanması adına sözleşme sürelerinin 3 ay uzatıldığını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Bu 3 ay tamamlanmasına rağmen, bir türlü sözleşmeli yönetici atamalarının gerçekleştirilememesi nedeniyle tekrar bir uzatma yapılmış ve bu sefer süre verilmeyerek yeni görevlendirmeler yapılana kadar görevlerine devam edecekleri açıklanmıştı. Yaşanan bu süreç, objektif ve geçerliliği herkes tarafından kabul edilen bir yöntemle yapılamayan atamalarda yaşanan sıkıntıların yansımasıdır. Atamalara müdahaleler ve atamalarda yaşanan gecikmeler, kamu hizmetleri açısından da zarar verici bir hale geldi. Merkezi bir sınav yerine, idare takdiri, tüm düzeydeki sağlık yöneticilerini belirlemenin ortaya çıkardığı bir sorundur. İdarenin takdiri de birçok müdahaleye açık bir alandır. Siyasilerin ve bir takım çevrelerin baskısı, yandaşların istekleri, eş dost hatırı ve kadrolaşmanın derdinde olan bazı gruplarında müdahalesi işi çığırından çıkarmakta, sistemi işlemez bir hale getirmektedir. Durum böyle bir hal alınca da, atama yapılamaması gibi kamu hizmetleri açısından zarar verici bir durum ortaya çıkmaktadır.”
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hayri Şahin, merkezi sınavın kamu için bir zorunluluk olduğunu kaydederek şöyle devam etti:
“Yönetici atamalarının çok önemli bir kısmının merkezi sınavla yapılması bir talep değil, kamu hizmetleri için bir zorunluluktur. Güvenlik soruşturması ve objektif bir merkezi sınav; adaletin tecellisi, işin ehline verilmesi ve kamu için oluşacak sakıncaların ortadan kaldırılması anlamında yeterlidir.
Bu merkezi sınavlar, belli şartlarda yöneticilik alanında kademeli yükselişi öngörürse, kamu yönetim anlayışını derinden sarsan, adam kayırmacılık ve torpil dışında hiçbir şey ile ifade edilemeyen yükselişlerde son bulacaktır. Kamu hizmetinde verimlilik de yükselecektir.
Türkiye’nin kaderinin ehliyet ve liyakatle ne derece bağlantılı olduğu, henüz daha dün kadar geride bıraktığımız felaketlerde anlaşılmıştır. Birilerinden boşalan alanlara başka birileri değil de ehliyet ve liyakat sahipleri geldiğinde, ülkemizin her açıdan daha iyi olacağı şüphesizdir. Onun için, Devlet ve milletin refahı ile huzuru, kamuda adaletin tesisi adına merkezi sınavla atamaların yapılması esas olmalıdır.”
-Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ