Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Türkiye adeta mutsuz insanlar ülkesine dönüştü

Türkiye adeta mutsuz insanlar ülkesine dönüştü
  • 07.01.2020
  • 251 kez okundu

Milletvekili Şahin, artış gösteren işsizliği Meclis gündemine taşıdı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bir grup milletvekiliyle meclis başkanlığına ilettiği önergede, artış gösteren işsizliği gündeme getirdi ve Türkiye’nin adeta mutsuz insanlar ülkesine dönüştüğüne vurgu yaptı.
İşsiz sayısının, 2019 yılı Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi olduğunu belirten Milletvekili Şahin, işsizlik oranının 2,4 puanlık artış ile yüzde 13,8 seviyesinde, genç işsizlik oranının ise 4,5 puan artışla yüzde 26,1 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
İşsizlik vahim boyutta …
İşsiz sayısında bir yılda yaşanan artışın 55 ilin nüfusunu geçtiği ifadesinin ise, durumun vahametini ortaya koyduğuna değinen Milletvekili Şahin, konu ile ilgili önergede şunlara yer verdi: “Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2019 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi olması ve işsizlik oranının 2,4 puanlık artış ile yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşmesi; yine aynı dönemde, tarım dışı işsizlik oranının 2,9 puanlık artış ile yüzde 16,4 olarak belirtilmesi AKP hükümetleri döneminde yaşanan işsizlik sorununun ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.
Genç nüfusta (15-24 yaş 9 işsizlik oranı 4,5 puanlık artış ile yüzde 26,1 olurken 15-64 yaş grubunda bu oran 2,4 puanlık artış ile yüzde 14,1 olarak gerçekleşmesi Türkiye’nin birçok alanda olduğu ekonomik ve sosyal alanda da AKP hükümetlerince nasıl yönetilemediğini işaret etmektedir.
Tarım sektöründe çalışan sayısı 108 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 516 bin kişi azalmıştır. Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücüne katılma oranı 0,1 puan azalarak yüzde 53 olarak gerçekleşirken, sanayi sektöründe ise 5 bin kişi azalmıştır.
İnsanca yaşam hakları görmezden geliniyor …
2007 yılından sonra Türkiye adeta mutsuz insanlar ülkesine dönüşmüş, 2007 yılında kişi başına düşen gelir 9,564 dolar iken, bu değer aradan geçen 11 yıldan sonra 9,405 dolara gerilemiştir. Asgari ücretin açlık sınırının altında 2 bin 324 TL olarak belirlendiği bir Türkiye’de vatandaşlarımızın insanca yaşama hakları görmezden gelinmektedir. İşgücü piyasasındaki kötüleşme derinleşerek artmakta, mevsim etkisinden arındırılmış temel işgücü göstergelerinde bozulma görülmektedir. Türkiye’nin ekonomik açıdan büyüdüğüne dair son 17 yılda açıklamalar yapılmasına karşın, refah seviyesi yerine işsizlik rakamları artmaktadır. İşsiz yurttaşların başvuru kuyrukları uzayıp gitmektedir. İşsizlik, ekonomik kriz toplumda derin travmalara sebep olmuş, geçim darlığı yaşayan, geçinemeyen ve açlık ile mücadele ettiğini söyleyerek kendini yakmaya çalışan vatandaş sayısındaki artış toplumda infial yaratmaktadır.
Türkiye’de artan işsizliğin önüne geçilerek etkili ve somut politikaların belirlenmesi ve ivedi uygulanması amacıyla meclis araştırması açılması gerekmektedir.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ