Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Türkiye’de 153.000 hemşire var

Türkiye’de 153.000 hemşire var
  • 15.05.2018
  • 818 kez okundu

1000 kişiye 2,5 hemşire düşerken, OECD ülkelerinde 1000 kişiye 11 hemşire düşüyor.

“Hemşireler Haftası” kutlamaları kapsamında resmi ağızlarca açıklanan veriler, ülkemizde toplam 153.000 hemşirenin görev yaptığını ve her 1000 kişiye 2,5 hemşire düştüğünü gösteriyor. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Hatay il Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye’de görev yapan 153 bine yakın hemşire çalışanının 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı bayram havasında kutlamalarını istediklerini, ancak bununu mümkün olamadığının altını çizdiği açıklamasında şunları dile getirdi:
“Gece-gündüz, bayram ve tatil demeden devletimizin verdiği görevle milletimize hizmet eden, ailesinden, sosyal yaşamından, kutsal görevi için fedakarlıkta bulunan hemşirelerimizin hakkının ödenemeyeceği konusunda tam bir mutabakat vardır. Fakat iş haklarını vermeye gelince ne yazık ki geride durulduğunu, kulak üstüne yatıldığını görüyoruz. Taşerona kadro verildi, ama hala sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam modelleri ile ekonomik ve özlük hakların kısıtlandığını görüyoruz. Bunun sonlandırılması adına tüm sözleşmelilerin kadrolu olması için Türkiye Kamu-Sen olarak bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu konuda kadrolu olmayan tüm çalışanlardan, hemşire arkadaşlarımızdan mücadelemize destek bekliyoruz.
Bu yoğun iş yükünün yanında her gün yaşanan şiddet vakaları ve mobbingler de eklendiğinde, çalışanların tükenmişlik sendromuna mahkum edildiklerini görüyoruz.
Hemşirelerimiz daha çok çalışırken, ücretleri ise her geçen gün erimektedir. Herkes, 5-6 yıl önce aldığı döner sermayeyi mumla aramaktadır. İş yükü artarken performans ücretleri yok olarak, sabitten başka para ele geçmez olmuştur. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hemşirelerimizin Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar Hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır. Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin gerçekleşmesi temennisiyle 12-18 Mayıs hemşireler haftasının kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyorum.” -Adil Yeşildağ-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ