Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Türkiye’de binlerce işsiz kabin memuru varken:

Türkiye’de binlerce işsiz kabin memuru varken:
  • 07.12.2019
  • 701 kez okundu

THY’ye yabancı kabin memuru neden?

Ülkemizde binlerce kabin memuru işsiz dolaşırken, Türk Hava Yolları’nın, dış hatlarda Fas, Kolombiya, Mauritus ve Litvanya gibi ülkelerden kabin memuru çalıştırması eleştirildi. Konu, bir önerge ile TBMM’nin gündemine getirildi.
Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, ülkemizin içinden geçtiği ekonomik krizin ağırlığı ve genç işsizliğin yüksekliğine rağmen, Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından birisi olan Türk Hava Yolları’nın (THY) birkaç yıldır Fas, Kolombiya, Mauritius ve Litvanya gibi değişik ülke vatandaşlarını kabin memuru olarak uluslararası hatlarda istihdam etmesi hakkında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplaması yönünde bir soru önergesi sundu.
Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesi ve soruları şöyle:
“Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından birisi olan Türk Hava Yolları’nın, birkaç yıldır Fas, Kolombiya, Mauritius, Litvanya gibi değişik ülke vatandaşlarını kabin memuru olarak uluslararası hatlarda istihdam ettiği bilinmektedir.
Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik krizin ağırlığı ve genç işsizliğinin yüksekliği dolayısıyla, bu durum, toplum vicdanını yaralamaya başlamıştır. Türkiye’de, özellikle bu hatlarda görev yapabilecek şekilde dil bilen veya bu dilleri kısa sürede öğrenebilecek binlerce genç bulunabileceği için, bu uygulamada değişikliğe gitmek ve kendi gençlerimizi istihdam etmemiz gerekmektedir.
Bu çerçevede;
1. THY’nin kendi sınıfında olan ve THY gibi yaygın bir biçimde uluslararası hatlarda uçuş gerçekleştiren yabancı havayolu şirketlerinde böyle bir uygulama var mıdır?
2. THY neden böyle bir uygulamaya gitmiştir?
3. THY’de bugün itibariyle kaç yabancı kabin görevlisi istihdam edilmektedir?
4. THY yabancı kabin memurlarına ne kadar maaş ödemektedir?
5. THY’nin yabancı kabin görevlileri yerine kendi vatandaşlarımız olan kabin memurlarını bu hatlarda görev alacak şekilde yetiştirme gibi bir planı veya programı var mıdır?”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ