Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Türkiye’de bir ilk…

Türkiye’de bir ilk…
  • 29.01.2018
  • 1.379 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi girişimi ile HADO, Hatay’ı denizden bağlayacak…
Gemiler 45 Knot…
Hatay-Mersin 1 saat 48 dk.75 TL- Hatay-Beyrut 3 saat 25 dk. 147 TL

Hatay Büyükşehir Belediyesi girişimi ile gerçekleştirilecek olan Uluslararası Deniz Taşımacılığı Projesi ile Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüsü seferlerinin 45 knot olarak bilinen Türkiye’nin en hızlı gemileri ile yapılacağı açıklandı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlık Danışmanı Muhsin Cömert bu bilgiyi verirken, Defne Kent Konseyi ev sahipliğindeki toplantının ev sahibi sıfatıyla açılışını yapan Defne Kent Konseyi yetkilisi Gül Taşdelen ise bir kentin gelişmişliğinin, büyüklüğünün ve gelişebilirliğinin göstergesinin ulaşılabilirliği olduğuna dikkat çekerek, deniz otobüsü HADO’nun Hatay’ın gelişimine ve vizyonuna büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.
Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon ise EXPO 2021 ve Gastronomi ödüllerinin ardından gerçekleştirilmesi planlanan Deniz Otobüsü (HADO) Projesi ile beraber Hatay’ın çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir edeceğinin altını çizdi.
-23 NİSAN’DA DENİZDE-
Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Muhsin Cömert de slayt öncesi şu bilgileri verdi:
“Hatay, bir dünya kenti olmayı hak ediyor. Uzun süredir üzerinde çalışmış olduğumuz projeyi başlatmayı heyecanla bekliyoruz.
Ulaştırma Bakanlığına Kıyı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü ile Deniz Otobüsü Projesi hususunda olumlu görüşmeler gerçekleştirdik ve HATULAŞ Şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının %0,5’inin Büyükşehir Belediyesi’ne ödenmesi konusu Meclis üyeleri tarafından oylanarak Ulaşım Komisyonu’na havale edildi. 9 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan Meclis’ten bu projenin oylanarak gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ulusal egemenliğimizin kazanılmasının yıldönümü olan 23 Nisan’da İskenderun- Mersin Marina’ya ilk seferimizi düzenlemeyi istiyoruz.”
-BİR SEFERDE 330 KİŞİ-
Kıbrıs’ta 36 bin Hataylının yaşadığı ve Hatay- Mersin arasında kara yolu ile günde 16 bin 500 kişinin seyahat ettiği hususları göz önünde bulundurulduğunda projenin ne denli önemli olduğunun altını çizen Cömert, “Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek 45 knot hızlı gemiler Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak” dedi.
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman da projenin, sağlayacağı birçok avantaj yansıra ilimiz ekonomisine önemli hareketlilik getireceğini kaydetti.
-ÜCRET NE OLACAK?-
Başdanışman Muhsin Cömert’in verdiği bilgilere göre, deniz taşımacılığında güzergah, ulaşım süresi ile ücretleri şöyle olacak:
Samandağ-Mersin: 1 saat 48 dk. Ücret: 75 TL
Samandağ-Beyrut:3 saat 25 dk. Ücret: 156 TL
İskenderun-Gazimağusa: 2 saat 50 dk. Ücret: 150 TL
İskenderun-Beyrut: 3 saat 25 dk. Ücret. 147 TL
Konuşmaların sonunda, HADO’nun tanıtım videosu katılımcılarla birlikte izlendi. Defne Evi’nde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Defne Kent Konseyi Başkanı Selim Harbiyeli, HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Bozkurt, HBB Danışmanı Muhsin Cömert, Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon, Defne Kent Konseyi Genel Sekreteri Gül Taşdelen, Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri, Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel, STK önderleri, muhtarlar ve diğer konuklar katıldı. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ