Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Türkiye’de Coronavirüs Vakası

Türkiye’de Coronavirüs Vakası
  • 12.03.2020
  • 530 kez okundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, “Salı günü akşam saatlerinde, korona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta, bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir” dedi.
Koca, yaptığı açıklamada, Çin’in Wuhan kentinde, 90 gün önce, 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip korona virüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söyledi.
Komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinin, Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri uygulamadığını hatırlatan Koca, “Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı” dedi.
Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları olduğuna dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:
“İnsanların, ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada, direnç hangi düzeyde ve tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun, bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik, şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır.
Size, üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde, korona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın, virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından, detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu, ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa, bu çok sınırlıdır.”
Koca, Türkiye’nin süreç boyunca bu olasılığa hazır olduğunu, yayılmayı önleyici tedbirler aldığını vurgulayarak, hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı sağlık personeli ve hastane hazırlıklarının çok önceden bitirildiğini ifade etti.
Bu süreçte yurt dışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası sonucunun bir örnekte ortaya çıktığını dile getiren Koca, şunları söyledi:
“Yurt dışına, lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen korona virüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz, 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde, 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde, büyük çoğunluğumuzun korona virüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan, hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.”
Korona virüsün Antakya’da çıktığı iddiası gerçek dışı
Bu arada Korona virüs vakasının ilimizde Antakya’da görüldüğü ile ilgili olarak, Bakan adına düzenlendiği tahmin edilen tweet mesajının sahte olduğu belirtildi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ilimizde böyle bir vakaya rastlanmadığını bildirdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ