Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Verdiğiniz Sözleri Tutmamanıza İtirazımız Var …

Verdiğiniz Sözleri Tutmamanıza İtirazımız Var …
  • 12.03.2020
  • 1.844 kez okundu

Milletvekili Şahin, Meclis kürsüsünden, Ak Parti hükümetini eleştiri yağmuruna tuttu …

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, parlamentonun önceki günkü oturumunda yaptığı konuşmada, Ak Pati Hükümetinin uygulamalarını eleştiri yağmuruna tuttu.
Milletvekili Şahin, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bize dayattığınız gündemin dışında söyleyecek sözümüz var. Reva gördüğünüz hayatların, yasakladığınız sokakların, hapsettiğiniz evlerin, sahiplendiğiniz bedenlerin, uygun gördüğünüz rollerin üstüne edecek iki çift lafımız var. ‘Fıtrat’ diyerek eşitliği yok sayan zihniyetinize, siyasi çıkarlarınıza göre verdiğiniz hükümlerinize itirazımız var. Emeğimizin sömürülmesine, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine itirazımız var. Verdiğiniz sözleri tutmamanıza, yasaları etkin uygulamamanıza itirazımız var. Her gün en az bir kız kardeşimizi hayattan koparmanıza itirazımız var. Durdurmadığınız şiddeti erkeklik ve hamaset söylemleriyle meşrulaştırmanıza isyanımız var. Ve bilin ki şiddetsiz, savaşsız, özgür ve eşit bir dünyayı size rağmen var edecek kadınlar var, biz varız.”

Hatay’a üvey evlat muamelesi …

Millî Emlak Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan hazine arazileri satım tebliğinde hazine arazilerinin kiracılarına ve kullanıcılarına satım esaslarının açıklandığını, ancak Hatay’ın bir kez daha kapsam dışında bırakıldığını söyleyen Milletvekili Şahin, “Hazineye ait tarım arazilerinin satışı Türkiye’nin her yerinde yapılırken Hatay’ın uygulamadan muaf tutulması Anayasa’da güvence altına alınan eşitlik ilkesine açıkça aykırılık göstermektedir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu keyfî karar, Hatay’da yaşayan vatandaşlarımızı ciddi şekilde mağdur etmiştir. Hatay’daki köylüler hazine toprağının satışından yararlanamazken yabancılara toprak satışı ise her yıl artmıştır. Hatay iç savaştan kaçan 600 bin Suriyeli mülteciye yıllardır hoşgörüyle ev sahipliği yapmakta, AKP’nin ısrarla vermediği teşviklere rağmen ekmeğini bölüşmektedir. AKP, Hatay’a üvey evlat muamelesi yapmakta, aklınca Hataylıları cezalandırmaktadır. Hatay halkı bu çifte standardı hak etmiyor. Derhâl bu mağduriyeti gidermelisiniz” dedi.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ