Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Türkiye’den yardım bekliyorlar

Türkiye’den yardım bekliyorlar
  • 03.06.2020
  • 545 kez okundu

Çıktıkları dünya turunda, hava koşulları nedeniyle Eritre’ye sığınan biri Hataylı 3 Türk Denizci, 37 gündür kayıp

Antakyalı denizci Selim Ekmekçioğlu ile Bilal Karataş ve İbrahim Iğnak’ın, çıktıkları dünya turunda olağanüstü hava koşulları nedeniyle mahsur kalmaları yüzünden Eritre’de karaya çıkmak zorunda kaldıkları sırada gözaltına alındıkları ve 37 gündür kendilerinden haber alınamadığı iddia ediliyor.
Dünya turunda, hava koşullarından dolayı Eritre Massawa limanına sığınan, daha sonra da kendilerinden haber alınamayan üç Türk denizcinin bulunması için Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım istendi. Antakyalı Selim Ekmekçioğlu ile arkadaşları İbrahim Iğnak ve Bilal Karataş’ın aileleri, Türkiye Devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer yetkili kişi ve kurumlardan yardım ve destek beklerken, “37 gündür eşlerimiz, babalarımız yok. Nefes alamıyoruz” diyor.
İddialara göre, Eritre’de askeri yönetim var. Kurallar çok katı. Sorunun çözümü, ancak en üst düzey bir girişimle olmalı.
Kayıp denizcilerden Antakyalı Selim Ekmekçioğlu, çıktığı dünya turu öncesinde Gazetemizi ziyaretle, Yazı İşleri Müdürümüz Cemil Yıldız ile görüştü ve tur öncesi veda ederek Hatay’dan ayrıldı. Haberi, gazetemizde şöyle yer aldı:
ANTAKYA GAZETESİ HABERİ
Dünya turuna çıkan Türkiye’de 18 kişi var, biri de Antakyalı Selim Ekmekçioğllu… 2 Eylül 2017’de İzmir-Seferihisar’dan teknesiyle Akdeniz’e açılan Antakyalı Selim Ekmekçioğlu ve eşi Şeyda Ekmekçioğlu çifti, Cebelitarık Boğazı ve Atlantik Okyanusu’nu geçtikten sonra Karayipler’e vardı. Türkiye’den 10.000 km. uzaklıktaki Karayipler’de fırtına mevsiminin geçmesini bekleyen Selim ve Şeyda Ekmekçioğlu çifti, Panama Kanalı ve Pasifik Okyanusu’ndan geçerek, Darwin Adası olarak da bilinen Galapagos ve Haiti Adalarına uğrayıp, bu yılın Eylül ayında Avustralya’ya varmayı hedefliyor. Avustralya’da 4-5 ay dinlenerek kasırga sezonunun geçmesini bekleyecek olan Ekmekçioğlu çifti, 2020 yılı ilkbahar aylarında dönüşe geçecek ve Endonezya, Sri Lanka Adası, Maldiv Adaları, Aden Körfezi, Kızıldeniz, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e geçmeyi planlıyor.
Dünya turunu, 2020 yılı Ağustos’unda olmak üzere 30 ayda tamamlamayı hedefleyen Selim ve Şeyda Ekmekçioğlu çifti, halen Karayipler’deki fırtına sezonunun dinmesini beklerken, arayı fırsat bilerek, memleketleri Antakya’ya kısa süreliğine uğradı ve bu sırada Gazetemize de konuk oldu. Selim Ekmekçioğlu, çıktığı dünya turu için konuşurken, şöyle konuştu:
“Akdeniz-Seferihisar ve İspanya’nın Cartagena şehrinden başlayan yaklaşık 4000 mil mesafeli yolculuğumuzun Karayipler durağındayız. Atlantik Okyanusu geçişimizi tamamlarken, bu geçişin ayrıcalıklı olmasının sebebi, dünyadaki ilk seri üretim, güneş enerjisi ile beslenen dizel makinaları ve yelkeni olmayan, tamamen elektrik motorları ile hareket eden Solar Katamaran ile olması. Ve ben de bu ilk teknenin ilk kaptanı olarak, ilk Atlantik geçişini yaparak bir İLK’e imza atmış bulunmaktayım. Dünyada bir ilki başarmanın heyecanını, sevincini ve gururunu yaşıyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ