Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Türkiye’nin adayı Troya oldu!

Türkiye’nin adayı Troya oldu!
  • 18.06.2019
  • 796 kez okundu

Antakya’nın Müzesi beklemede!

Avrupa Müze Forumu’nun (EMF), 1977 yılından bu yana; yeni kurulan müzelerin desteklenmesi, müzecilik alanında yenilik ve girişimlerin teşvik edilmesi amacıyla her yıl verdiği Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA) için bu seneki aday müze Çanakkale Troya Müzesi oldu.

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her sene dağıtılan ödüllerden biri olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA) 2020’nin Türkiye adına Aday Müzesi, Çanakkale’de, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti girişinde bulunan, 12 bin 750 metrekare kapalı alana sahip Troya Müzesi oldu.
Ödül, yeni kurulan veya son iki yıl içinde önemli yenileme çalışmalarını gerçekleştirmiş aday müzeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda belirleniyor. Ayrıca değerlendirmede; müze binalarının yapısı, teşhirdeki eserlerin değeri ve sunum şekli ile müzenin hayalleri, finansal organizasyonu, sosyal sorumluluğu, eğitim çalışmaları, pazarlama ve yönetim yapısı da dikkate alınıyor.
-SORUNLAR!-
Avrupa çapındaki Müzeler kapsamında düzenlenen bu çaptaki bir organizasyonda Antakya Arkeoloji Müzesi’nin olmaması ya da şu ana kadar düşünülmemiş olması dikkat çekerken, yaşanan sorunlar nedeniyle bu sonucun sürpriz olmadığı noktasında duranlar hiç de az değil! Hala ciddi anlamda sergileme sorunları yaşayan Müze, mimari anlamda da problemlerini minimize etme uğraşında. Sergi alanlarının genişliği ve sergilenen eser sayısının fazla olmasının önemli olduğunu işaret edenler, “Ancak sunumdaki hatalar ve eksiklikler giderilmediği sürece, Antakya’nın, mevcut müzesi ile listeye girmesi zor görünüyor” eleştirisinde birleşiyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ