Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Türkiye’nin aşı siparişi…

Türkiye’nin aşı siparişi…
  • 27.11.2020
  • 343 kez okundu

50 Milyon Doz ‘Çin Aşısı’

Koronavirüs vaka sayısının %50 oranında arttığı iller arasında yer alan Hatay kamuoyunun yakından takip ettiği, Hataylı Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu ve CEO’su olduğu Alman BioNTech’in aşısı yerine Çin menşeli CoronaVac aşısının tercih edilme sebebi merak konusu.

Hataylı Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu ve CEO’su olduğu Alman BioNTech ve Pfizer, Moderna ile AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi, acil durumda kullanım yetkisi alarak ürettikleri aşıları kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Şu ana kadar paylaşılan aşı siparişleri ise ‘adil dağılım’ tartışması yaratmış durumda.
Son veriler ışığında; Avrupa Birliği, toplamda 860 milyon doz aşı siparişi verdi. Bu rakam Japonya’da 290 milyon, İngiltere’de 145 milyon, Kanada’da 96 milyon, Avustralya 43.8 milyon, Şili’de ise 24.4 milyon. Bu verilere göre Kanada, nüfusunun tamamından fazlasına, ‘yüzde 255’ine yetecek kadar’ aşı sipariş etti. Bu oran Japonya için yüzde 229, İngiltere için yüzde 217, ABD için yüzde 213, Avustralya için yüzde 175, AB ülkeleri için yüzde 156 ve Şili için yüzde 130. Türkiye ise koronavirüse karşı 50 milyon doz CoronaVac aşısını almak için Çin ile anlaştı.
CoronaVac aşısı, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech ve Brezilyalı biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsü’nün işbirliğinde geliştirildi. Viral vektörlü aşılar veya DNA veya RNA gibi diğer COVID-19 aşı adaylarıyla karşılaştırıldığında, CoronaVac ile aşılamadan sonra ateş oluşumunun nispeten düşük olduğu kaydediliyor.
Hatay’daki vatandaşların sorusu ise ortak! “Bu aşılara ulaşmamız için bir tarih var mı? Peki, olacaksa eğer, öncelik sırasındaki yerimiz neye göre belirlenecek?” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ