Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Türkiye’nin gastronomi şehirleri

Türkiye’nin gastronomi şehirleri
  • 02.08.2021
  • 300 kez okundu

Biraz lezzet biraz rekabet

İlk olarak 2015’te Gaziantep UNESCO tarafından gastronomi dalında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilirken, 2017’de Hatay, 2019’da Afyonkarahisar ve son olarak da 2021’de Kayseri bu unvana layık görüldü.

Geçtiğimiz günlerde Antakya’ya gelen ve kendilerini ‘Gatronomi Turu’ olarak adlandıran bir turist kafilesi adına konuşan İstanbullu bir gezginin, geride kalan 2 gün için yaptığı değerlendirme, bu başlıkta ‘ne yaptık, ne yapıyoruz’ sorularının da bir karşılığı bir bakıma!
“Birkaç yerde yemek yedik, bize tavsiye edilen yerlerde, ama bir de bizim kendi bulduğumuz birkaç adreste. Mezeler, ana yemekler, tatlılar derken, inanılmaz bir 2 gün oldu. Urfa’daydık. Maraş’ta ve Antep’te. Bir de Mardin. Şimdi de burası. Yemek tatmak için dolaşmak gibisi yok. Bizler bunu yurt dışı için yapıyorduk pandemi öncesi ama… Şimdi seyahatler ülke içine sıkıştı. Ama şikayetçi değiliz! Burada da keyifli notlar aldık, kendi sosyal medya alanlarımız için. Mesela Harbiye’nin mezeleri, hiçbir yerde yok! Künefe deyince, Uzun Çarşı içindeki bir cami avlusunda yedik, en iyisini! Gastronomi Evi de menüsü de çok güzel, ama üstünü yeni kapatmışlar sanırım! Bize biraz havasız geldi. Zaten çok sıcaktı. Açıkçası o ortamın gökyüzünü kapatmak pek de iyi olmamış… Bu arada Uzun Çarşı içindeki tepsi et lokantaları için ayrı bir başlık açmak gerek. Et konusunda çok iyiler.”
-KAYSERİ-
İlk olarak 2015’te Gaziantep UNESCO tarafından gastronomi dalında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilirken, 2017’de Hatay, 2019’da Afyonkarahisar ve şimdi de Kayseri… Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, gastronomi alanında zenginliği ile bilinen Kayseri’nin, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından gastronomi dalında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesi’ne girmeye hak kazandığı müjdesini verirken, Türkiye’nin gastronomi turizminde öne çıkan kentleri arasına katıldıklarını da netleştirdi.
-HATAY-
Bu dörtlü arasındaki Hatay coğrafyası ise derin tarihi ve çok kültürlü yapısı ile bir adım öne çıkıyor. Bu anlamda Osmanlı, Fransız ve Arap Mutfağının da zengin çeşitlerini içinde harmanlayan gastronomi kenti Hatay, sahip olduğu 650’nin üzerinde yemek, meze ve tatlı çeşitleriyle her damak tadına hitap ediyor. Zengin mutfağıyla damakları şenlendiren kentte; közlenmiş biber, patlıcan, zeytin, nohut, domates, ceviz, gibi temel malzemeler kullanılarak yapılan yüzlerce çeşit meze, sofraları renklendiriyor.
Ancak, Gastronomi kimliğindeki restoranların ortak bir standardı henüz yakalayamamış olması ise dünden bugüne değişmeyen bir eleştiri olarak gündemdeki yerini koruyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ