Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Türkoğlu ve Amanoslar (Hatay)

Türkoğlu ve Amanoslar (Hatay)
  • 29.01.2020
  • 1.005 kez okundu

3 ay önce Elazığ’ı depreme karşı uyaran Prof. Dr. Naci Görür, olası yeni depremler için uyarıda bulundu:

Deprem Bilimci Prof.Dr Naci Görür’e göre, Erzincan ile Karlıova arası, İstanbul, Biga Yarımadası, Kahramanmaraş Türkoğlu ve Amanoslar, deprem riskiyle karşı karşıya. Konuya ilişkin konuşan
Prof. Dr. Naci Görür, şunları söyledi:
“Doğu Anadolu’da, tektonik hareketler neticesinde zaman zaman depremler meydana geliyor. Mesela Van Depremi gibi. Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova’da birleşip çatal yapıyor. Şimdi bu faylar boyunca olan bütün yerleşim alanlarında depremler meydana gelebilir. Kuzey Anadolu Fayı, Karlıova’dan başlayıp Marmara Denizi’ne kadar geliyor. Bunun etrafında bulunan bütün yerleşim alanlarında deprem olabilir. Aynı şekilde, 600 kilometrelik Doğu Anadolu Fayı, Karlıova’dan başlayıp İskenderun Körfezi’ne uzanıyor. Bunun üzerinde de depremler olabilir. Anadolu, her yıl 2,5 cm batıya doğru hareket ediyor. Batı Anadolu sürekli gerildiği için, oralarda da her an deprem olabilir.
-Erzincan ve Karlıova arası tetikte-
Uzun zaman önce bir yerde deprem olmuş, fakat bundan sonra, uzun bir zaman deprem gözükmeyen yerler tehlikeli olabilir. Çünkü bir yerde deprem olduğu zaman, o, belli zaman sonra tekerrür eder. Yani deprem olmuş, uzun zaman geçmiş ve hâlâ deprem olmuyorsa, biz oradan kuşku duyarız. Bu, orada ‘enerji birikiyor’ demektir. Günün birinde patlayabilir demek. Bu bilgiden hareketle; Erzincan ve Karlıova arasında, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde, ki biz oraya Aksu Fayı diyoruz, orada deprem olabilir. Ne zaman olur bilemeyiz, ama kulağımız tetikte. Orayı tehlikeli görüyoruz.
-Türkoğlu’nda meydana gelebilir-
Daha önce uyarmıştım. ‘Elazığ Sivrice’de olabilir’ demiştim. Orada oldu. Şimdi Doğu Anadolu Fayı üzerinde, mesela Kahramanmaraş’ın güneydoğusu, Türkoğlu civarı… Orada en son deprem 1513’te olmuş. Sene 2020’ye geldi, daha deprem yok. Zamanında depremin büyüklüğü 7.4! Yani orada da olabilir.
-Amanoslardan endişe ediyoruz-
Amanoslar ve Hatay civarında 1823’te deprem olmuş. O tarihten beri bir şey yok. Şimdi oradan endişe ediyoruz.
Karlıova ve Palu arasından kuşkuluyuz. Keza, Karlıova ile Elazığ Palu arası ve Bingöl kesiminden kuşkumuz olabilir. Karlıova’daki Doğu Anadolu fayı, Hatay’a kadar geliyor.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ