Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Türkoğlu ve Hatay’da Sismik Boşluk Var!

Türkoğlu ve Hatay’da  Sismik Boşluk Var!
  • 29.01.2020
  • 844 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Semir Över, Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli depremi değerlendirirken, Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki deprem aktivitesinin, Kahramanmaraş ile ilimiz Hatay’a doğru göç edeceği görüşünde olduğunu bildirdi.
Antakyalı Prof. Dr Semir Köse, bunu, Türkoğlu ile Hatay’daki sismik boşluğa bağladı. Hatay için deprem uyarılarında bulunan Prof. Dr. Semir Över, yaptığı değerlendirmede şu bilgileri paylaştı:
“24.01.2020 tarihinde Sivrice / Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem, Doğu Anadolu Fay (DAF) Hattı’nda meydana gelmiş, doğrultu atımlı karakterli bir depremdir. Depremden hemen sonra, KRDAE (Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü) tarafından yüzlerce artçı deprem kaydedilmiştir. Yaklaşık son 100 yılda DAF hattı boyunca meydana gelen 6.0 ve daha büyük depremler, sırasıyla 1964 Malatya (M=6.0), 1966 Bingöl (M=6.0), 1971 Bingöl (7.1), 2003 Bingöl (6.4) ve 2010 Elazığ (6.1) ve 2020 Elazığ’dır (6.8). Depremlerin dağılımlarına bakıldığında, DAF hattının kuzey-doğu ucunda (Bingöl ve civarı) ve orta kesiminde (Elazığ ve civarı) yoğunlaştığını görüyoruz. 1964 yılında Malatya’da meydana gelen deprem (M=6.0) ile DAF’ın Çelikhan-Erkenek segmentindeki boşluk da kısmen giderilmiştir. 1966-2003 yılları arasındaki depremlerle (M≥6.0) Karlıova-Bingöl segmenti, 2010 Elazığ depremiyle (M=6.1) Palu-Hazar Gölü segmenti ve 2020 Elazığ (6.8) depremiyle Hazar Gölü-Sincik segmenti kırılmış oldu. DAF hattının üzerinde kırılmayan 2 segment göze çarpmaktadır. Bunlardan biri, Gölbaşı-Türkoğlu (Kahramanmaraş) ve diğeri ise Türkoğlu-Antakya (Hatay) segmentidir. Fayın güney-batı ve güneyinde yer alan, sırasıyla Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde, yaklaşık son 100 yılda 6.0’dan büyük deprem meydana gelmemiştir. Fayın güneybatı kesiminde yer alan ve tarihsel dönem boyunca büyük ve yıkıcı depremlere (M≥6.0) maruz kalan Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde sismik boşluk söz konusudur. 1966 Bingöl depreminden sonra meydana gelen 6.0 ve daha büyük depremlerin dağılımlarına bakıldığında, yıkıcı deprem aktivitesinin zamanla güneybatıya doğru göç ettiği gözlenmektedir. Aktivitenin bundan sonraki etkilerinin Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerinde olabileceği göz ardı edilmemelidir. Benzer göç durumunu, ülkemizin en önemli fayı olan Kuzey Anadolu Fayı (KAF) boyunca gördük.
Şöyle ki… Yıkıcı deprem aktivitesi, 1939 Erzincan depremi (fayın doğu kesiminde) ile başladı. Daha sonra 1943 Ladik depremi (fayın orta kesimi) ve 1944 Gerede depremleriyle, fayın batı kesimi ve daha sonra 1951 Kurşunlu (Çankırı) ve 1967 Mudurnu depremiyle Marmara bölgesine kadar göç etmiştir.
Bu değerlendirmeler ışığı altında, çağdaş bir afet yönetimi stratejisi benimsenerek, gerekli tedbirlerin alınması ve hazırlıkların yapılması, Hatay ve civarında meydana gelebilecek olası bir depremin muhtemel zararlarının en aza indirgenebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu süreç içerisinde, en sade bireyden en yetkili makamlara kadar, herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ