Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Üç Silahşor: Getrud Bell Kimdir?

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 11.12.2019
  • 619 kez okundu

Hiç kendinizi sorguladığınız anlar oldu mu?

Nasıl bir yapıda olduğunuzu, enine, boyuna ve samimice düşündünüz mü?

Zaaflarınız veya yetersizliğinizin karşısına oturup kafa yordunuz mu?

Sizleri sorularla daha fazla meşgul etmeden, ben kendi adıma bu tür soruları sorduğumu belirteyim.

Her beşer gibi benim de zaaflarım yetersizliğim, eksikliklerim var. Her hangi bir konuda mükemmel veya mükemmele yakın olduğumu söyleyemem, mübalağa etmiş olurum.

Dünyada her insanın kusur hanesi vardır. Kusursuz birine rastlamadım. Her insan kusurlarıyla bu dünyada yaşar.

Kimi sorumsuz, kimi vurdumduymaz, kimi savurgan.. Kimi tekdir, kimi yoz, kimi lakayt.. Tatsızlık uyandıran bu listeyi uzatabiliriz.

Dünyanın, dünyalı olmanın gerçeği bu. Bu tabloyu değiştirmeğe bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, yarın da yetmeyecek.

Çok şükür ki yaşamın anlam hanesi kusur hanesinden daha çok dolu ve teraziye koyduğumuzda daha ağır basıyor.

Kimimiz, mamur, kimimiz aydın, kimimiz olgun.. Kimimiz yetenekli, kimimiz çakır, kimimiz asil. Atılan her adım, uzanan her karış insanın şahsiyetiyle özdeş halini yansıtır.

Efendim Üç Silahşorlar kaldığı yerden devam ediyor. Hatırlanacağı gibi üç İngiliz misafirlerimize ben iki soru yöneltmiştim. : Gertrude Bell size ne anlam ifade eder? İkinci soru: Thomas Edward Lawrence deyince sizde ne çağrışım olur?

Kıdemli diplomat Bayan Smith; gönüllü olarak anlatmaya hazırlandı: ‘’Benim anlatacaklarım sizlerin takdir edeceği gibi diplomatik bir çerçeve içerisinde olacak. Görev ve sorumluluğum icabı bu çerçevenin dışına çıkacak yorum veya analiz yapamayacağımı anlayışla karşılamanızı rica edeceğim.’’

Tabii ki anlayışla karşılarız, dedim ve devam ettim. Bayan Valeria özgür bir gazeteci kendisi lütfedip sizin dışına çıkamadığınız çerçevenin öte yanını izah etmede mahzur olmaz sanırım.
Valeria: hiç merak etmeyin, sizin samimi cevap verme cesaretiniz karşısında benim de size cevap verme borcum var, o borcu yerine getireceğimden kuşkunuz olmasın.

Bayan Smith ayağa kalktı.’ “Müsaadenizle alışık olduğum düzende anlatmak istiyorum.’’

Lütfen istediğiniz gibi anlatın dedi Cemil.

Bayan Smith başladı anlatmaya: Tarihte yaşanan tüm olaylar muhatapları tarafından eğilip bükülmeğe çalışılır. Söz gelimi, Getrud Bell bizim için eğitimli bir hanımefendi, çalışkan bir bilim kadını. Arap milliyetçileri için ‘’El Hatun, Çöl Kraliçesi, Müminlerin Annesi”; Siz Türkler için Çöl Cadısı, Çöl Tilkisi olarak anılır.

Biz İngilizler; eğitime çok önem veren geleneklerimizle övünürüz. Özellikle dış dünyada görev yapacak olan bireyleri çok özenerek seçer, küçük yaştan itibaren görev alanlarının dillerini, örf ve adetlerini öğretiriz. Doğal olarak o bölgede yaşayan etkin insanların güçlü ve zayıf yönlerini masaya yatırır, hangi taraftan çalışmaya başlayacağımızın kararını alırız.

Sabri; Nasıl yani anlamadım, dedi.

Şöyle izah edeyim Sabri Bey; Sizden yola çıkarak farz-ı mahal bir örnek vereyim. Diyelim ki siz çok sağlıklısınız. Maddi imkânınız ve birçok adamlarınız var. Sizin bu gücünüzü kırmak gerekir.

Güçlü tarafınızı bertaraf etmek en mantıklı yoldur. Ya sağlığını bozacak bir adım atılır, ya da adamlarını dağıtacak bir adım.

Birde zayıf yönlerinizi ele alalım. Paraya karşı zaafınız varsa, kadına karşı zaafınız varsa veya mevkie karşı zaafınız varsa işler çok daha kolay olur.

Şimdi daha iyi anladım dedi Sabri.

-Getrud Bell çok varlıklı ve kültürlü bir ailede doğdu. Doğumu 1868 yılı Durham kentidir. Ailesi demir işleriyle ilgilenirdi.

Zenginliğin verdiği finansmanla Sizin Anadolu’da ve Irak bölgesinde Arkeolojik ve Antropolojik çalışmalar yürüttü.

Bu bölgelerde yıllarca çalıştı ve mesleği ile ilgili kitaplar yayınladı. Biyografisinde aslında muhafazakâr bir aileden geldiği ve küçük yaşta annesini kaybettiğini yazar. Üvey annesiyle çok iyi geçindiği, eserlerinin üvey annenin yardımıyla basıldığı bilinir.

Bir ilkokul öğrencisi gibi parmağımı havaya kaldırarak; merak ettiğim bir soru oluştu kafamda, size o soruyu sormama müsaade eder misiniz? Dedim.
Tabi buyurun İsmail Bey, dedi.

-Siz Getrud Bell’in muhafazakâr bir ailede dünyaya geldiğini ve öğle yetiştirildiğini anlattınız.1868 yılında doğmuş bir kızın yirmi yaşına gelmiş olmasıyla 1888 yılına gelmiş oluruz. Siz başta İngilizlerin eğitime çok önem verdiğinizi söylediniz, doğrudur. Ama kadınların o tarihte yüksek eğitim almaları sıradan bir vaka deği. Lakin Getrud Bell o dönemin en yüksek Üniversitesi olan Oxford’da okumuş ve parlak notlarla mezun olmuş.

Bu size biraz garip gelmiyor mu?

(Haftaya Çarşamba devam edecek)
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ