Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Ülkem yangın yeri

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 07.08.2021
  • 361 kez okundu

Ormanlar, yalnız insanların değil, tüm canlıların yaşam kaynağıdır.

Ülkemiz, orman zengini değildir. Buna rağmen, var olan zenginliklerimizi koruyamıyoruz.

On günden bu yana çok geniş bir alanı kaplayan ve bir türlü kontrol edilemeyen bir “yangın felaketini” yaşıyor ülkemiz.

Başa çıkmakta zorlanıyoruz. Diyebilirim ki, büyük bir ‘çaresizlik’ hakim.

Şu ana kadar 8 canımızı yitirdik. Yitirdiğimiz tüm canlıların acısı yüreğimizi acıtıyor. Üzüntümüz çok büyük. Yangın söndürme çalışmaları sırasında yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralı kurtulanlara acil şifalar diliyorum.

Çok sayıda vatandaşımız, evlerini, geçim kaynaklarını, anılarını, geçmişlerini kaybetti. Bu vatandaşlarımıza sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Anayasanın 169. Maddesinde “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli yasaları yapıp, tedbir almakla” yetkili kılınmış. Maddenin devamında “Bütün ormanların gözetimi devlete aittir” hükmü yer alıyor. Bunun için konuyu saptırmaya, başka yöne çekmeye gerek yok.

Çok geniş bir alana yayılan ateş çemberini söndüremeyen, zamanında müdahale etmeyerek can ve mal kayıplarını önleyemeyenler, “Biz nerede hata yaptık da bu kadar orman kül oldu” sorusuna yanıt aramalı bence.

“Küresel ısınmanın orman yangını riskini artırdığı gerçeğini görmezden gelen anlayış, gerekli önlemleri almayı başaramayıp, insanlarımıza cehennemi yaşatıyor.”

Orman yangınlarında yanan bölgelerin turistik tesislere, işletmelere verilebileceği, buralarda yerleşim ve turizm amacıyla yeni emlak balonları patlatılacağı kaygısı yayılıyor. Bu kaygıları gidermek için, yanan ormanlık alanlarda yapılaşma olmayacağı garantisi verilmeli.

Halen devam eden yangınlarla ormanlarımız kül olurken, bir yandan içimiz yanıyor, bir yandan da ülkemizin orman yangını gibi sık yaşadığı bir afet için dahi ne kadar hazırlıksız ve plansız olduğunu görerek üzülüyoruz.

Türkiye’nin en güzel ormanları içindeki canlılarla birlikte kül olurken, birçok vatandaş da yangının yerleşim yerlerine inmesiyle evlerinden, geçim kaynaklarından oldu.

Yitirdiğimiz tüm canlılar için üzüntümüz çok büyük.

Evlerini, geçim kaynaklarını, anılarını, geçmişlerini kaybeden vatandaşlarımıza zorluklara karşı dayanma gücü diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ