Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli, D-8’i harekete geçirmeli

Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli, D-8’i harekete geçirmeli
  • 15.03.2017
  • 1.010 kez okundu

Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Eğe, Avrupa’nın tutumunun son derece yakışıksız olduğuna vurgu yaptı …

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, Hollanda’nın Dışişleri ve Aile Bakanı’na yönelik takındığı tutum ve uyguladığı muamelenin diplomatik nezaketsizliğin ötesinde büyük bir hata olduğunu belirtti, bu hatalı tavrın sadece iki ülke arasında oluşacak bir problem olarak kalmayacağını, çok daha büyük problemlere sebebiyet verecek bir mahiyette olduğunu ifade etti.
AB’nin kendileri için asla medeniyet projesi olmadığını, Batı’nın genelde çifte standartlı olduğunu her vesile ile dile getirdiklerini hatırlatan Başkan Mustafa Eğe, “Tarih, Batı âleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir” dedi.
Hollanda’nın bu tavrı neden takındığını bildiklerini ifade eden Başkan Mustafa Eğe, açıklamasında şunlara değindi: “Elbette kendileri açısından bu tavrın bazı nedenleri vardır. Ancak ne sebeple olursa olsun takındıkları bu tavrı doğru bulmadığımızı ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca Hollanda Hükümetini bu hatalı tavırdan biran evvel dönmeye ve bu hatasını telafi edecek adımları atmaya davet ediyorum. Zira Hollanda Hükümeti mevcut yaklaşımı ile ne elde etmek istiyorsa bilmeli ki, bu yaklaşımlar çok farklı ve genelde beklenenin aksine neticeler doğurabilir.
Başka bir Bakanın aynı gün Hollanda’ya gitme hususunda ısrarını da doğru bulmuyoruz …
Sorunlar akl-ı selim ile çözülmeli. Hollanda’nın, bu yakışıksız ve derin problemlere sebebiyet verecek tavrını doğru bulmadığımız gibi Dış İşleri Bakanımıza yönelik tavra rağmen başka bir bakanımızın aynı gün Hollanda’ya gitme hususunda ısrarını da doğru bulmuyoruz. Zira bu ısrarcı yaklaşım bırakın diplomasiyi, kişisel münasebetlerde bile şahsiyeti zedeler ve oluşmuş krizi daha da derinleştirir. Hükümet temsilcilerinin ülkemizi böyle bir duruma sokmaya sebebiyet vermelerini de tasvip etmiyoruz. Devlet yönetimi bilgi, hikmet, sağduyu ve akl-ı selim gerektirir. Bu itibarla devleti yönetenlerin hamasi konuşma ve duygusal tavır alma hakları yoktur. Attıkları adımlar, sadece kendilerinin şahsi ve siyasi tutumlarına tesir etmez. Bunun çok ötesinde etkileri olur ve bu durum büyük bir sorumlulukla hareket edilmesini zaruri kılar. Bu çerçevede gerek ülkemiz gerekse Avrupa ülkeleri yöneticilerini akl-ı selimle hareket etmeye davet ediyorum.”
Hollanda’da yaşanan krizin ardından AB üyeliğinin sil baştan ele alınmasının gerekliliğini savunan Başkan Mustafa Eğe, “Bu meseleyi ifade ederken şunu da belirteyim ki, biz her vesile ile AB’nin bizim için asla medeniyet projesi olmadığını, batının genelde çifte standartlı olduğunu dile getiriyoruz. Tarih, Batı aleminin bu tavırlarının örnekleriyle doludur. Ülkemizin bu tavırlara karşı duruşu ancak şahsiyetli bir dış politika anlayışı ile engellenebilir. Bu yaşananlar AB ile üyelik görüşmelerimizin sil baştan ele alınmasını gerektirecek kadar önemli olduğu kanaatindeyiz. Öte yandan ülkemiz bu krizi fırsat bilmeli ve önündeki en önemli alternatif olan D-8’i bir an evvel harekete geçirmelidir” dedi.    Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ