Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Üretici tanzim satışa karşı değil

Üretici tanzim satışa karşı değil
  • 15.02.2019
  • 439 kez okundu

Maliyetler büyük engel

Hatay’dan Antalya’ya, sebze üreticileri ve sektör temsilcileri, tanzim satış uygulamasına karşı olmadıklarını belirterek, girdi maliyetlerinin düşürülmesini istedi.
Belediyeler aracılığıyla İstanbul ve Ankara’da başlatılan sebze tanzim satışlarının başka illerde de uygulama alanı bulmasını talep eden vatandaşlar, gerileyen fiyatların yarattığı ucuzluktan memnun. Üreticiler ise ‘üretim maliyetleri’ başlığında durmayı sürdürüyor. Bu konuda konuşan üreticilerin ortak beklentisi de değişmiyor:
“Biz, üretici olarak, tanzim satış noktalarına karşı değiliz. Ama üretim maliyetlerimiz çok yüksek. Biz de istiyoruz, tüketicinin ucuz mal yemesini, ucuz domates, biber yemesini. Geçen yıl 120 lira olan biyolojik mücadelede kullandığımız arı, bu sene 160 lira. Geçen sene kullandığımız plastik sera örtüsünün kilosu ortalama 8 lira civarındaydı. Şu anda 16- 17 lira. Bizim de giderlerimiz çok yüksek. Biz de maliyetlerimizin düşmesini istiyoruz. Bize de tanzim satış noktaları kurulsun. Biz de ilacımızı, gübremizi ucuz alalım. Üretici de tüketici de ucuz yesin. Ucuz üretelim, ucuz tüketelim.”
-ŞİKAYET AYNI-
Sebze üretiminin yoğunlaştığı Antalya, Mersin, Hatay gibi illerin üreticilerinin şikayetlerine eklenen bir diğer eleştiri ise şöyle:
“Geçen yıl 90 liraya aldığımız bir çuval gübre, 150- 170 lira arasında. Biyolojik mücadele yapıyoruz. Geçen yıl kullandığımız böcekler 700- 800 lira civarındaydı. Şu anda oldu 1300- 1400 lira. Bu giderler düşürüldüğü zaman, tüketicimiz de daha ucuza mal yiyebilir. Bu maliyetlerle tüketicinin ucuza mal yeme şansı yok. Biz sadece, devletten, bizim girdilerimizin düşürülmesini istiyoruz. Düşürdüğü an, tüketici de ucuza mal yiyecek.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ