Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Üreticilerin Zararları Karşılanmalı

Üreticilerin Zararları  Karşılanmalı
  • 05.06.2020
  • 228 kez okundu

Milletvekili Kaşıkçı, aşırı sıcaklardan kaynaklanan ürün kaybının, doğal afet kapsamına alınmasının önemine vurgu yaptı

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı , TBMM’de yaptığı basın toplantısında, narenciye üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi. Narenciye sektöründe aşırı sıcaklardan kaynaklanan ürün kaybının doğal afet kapsamına alınmasının gerekliliğini söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, üreticilerin zararının karşılanmasını istedi.
Narenciye sektörünün, aşırı sıcak hava nedeniyle bugünlerde sıkıntılar yaşadığını söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, Mayıs sonuna doğru bölgede yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle meyve ağaçlarında büyük oranda yanma ve çiçek dökümü olduğunu belirtti, üreticilerin, bir taraftan salgın tehdidi diğer taraftan artan maliyetlerle başa çıkmaya çalıştığını, bu maliyetleri nasıl karşılayacaklarını düşündüklerini ifade etti.
Milletvekili Kaşıkçı, kışın don ve doludan, akabinde hastalıktan, son günlerde de aşırı sıcak ve rüzgardan mağdur olan üreticilerin bu yıl yüzde 80 oranında ürün kaybı yaşadığını dile getirdi.
Narenciye üreticilerinin zararlarının karşılanmasına ilişkin hükümetten destek istediklerini ifade eden Milletvekili Kaşıkçı, aşırı sıcaklardan kaynaklanan ürün kaybının doğal afet kapsamına alınması ve bu kapsamda üreticilerin zararının karşılanmasını istedi.
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) alanının genişletilmesi ile bu yıl sıcaklık ve kuraklık gibi afetlerin de sigorta kapsamına dahil edilmesini talep eden Milletvekili Kaşıkçı, “Çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve önümüzdeki yıl içinde faizsiz destek verilmesi, çiftçilerimizin kullandığı elektrik enerjisi üzerindeki KDV’nin düşürülmesi talep ediyoruz” dedi.
Bu yıl yaşanan afet tehlikesi nedeniyle narenciye üretiminde beklenen ürün düşüklüğünün, ihracatı da olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Milletvekili Kaşıkçı, “İhracatımızda elde ettiğimiz pazarın korunması için Bakanlığımızın, ihracat birlikleriyle bu sorunun çözümü konusunda koordineli olarak çalışması, tek geçim kaynağı nerede ise narenciye üretimi olan Erzin ilçemize özel bir çalışma gerçekleşmesini Tarım ve Orman Bakanlığımızdan talep ediyoruz” dedi.
Yanında getirdiği ve aşırı sıcaklar nedeniyle çürüyen narenciye meyvelerini basın mensuplarına gösteren Milletvekili Kaşıkçı, her ağaçta ortalama yüzde 70 oranında meyvenin döküldüğünü anlattı. Milletvekili Kaşıkçı, “Geriye yüzde 30’luk meyve kaldı. Bu da ağacın bütün enerjisini o meyvelere vereceği için hacimce çok büyük meyveler haline gelecek. Onların da ekonomik değeri yok. Bu yıl narenciye neredeyse sıfır çekecek” değerlendirmesinde bulundu.
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ