Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Üreticinin Kazancı Borçlarını Karşılamıyor

Üreticinin Kazancı Borçlarını Karşılamıyor
  • 29.09.2020
  • 997 kez okundu

Milletvekili Tokdemir, pamuk üreticisiyle tarlada bir araya geldi, sorunlarına dikkat çekti

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, pamuk üreticisiyle tarlada bir araya geldi, sorunlarına dikkat çekti. Milletvekili Tokdemir, pamuk üreticisinin bu yıl da mağdur olduğunu, hasadını yaptığını ancak kazancının borçlarını karşılamadığını vurguladı.
Türkiye’nin en verimli topraklarından Amik Ovasında, Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulama Kooperatifi Başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerimizle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldiklerini söyleyen Milletvekili Tokdemir, şunları dile getirdi: “Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor. 3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilip en az 1 buçuk lira olmalıdır. 2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmiyor ve üst sınır olarak 500 kilonun üstüne de verilmiyor. Bu yüzden geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi. Pamuktaki yanlış ithalat rejimi çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.
Yerli ve milli olmak üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Acilen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve Kooperatif borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir. Pamuğun önemini ‘doğarken pamuklu beze sarılıp, öldüğümüzde de pamuklu kefene sarıldığımızı’ hatırlatarak vurgulamak isterim.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ