Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Üretim uğruna

Üretim uğruna
  • 22.02.2021
  • 367 kez okundu

Yayladağı’nda çiftçi, DON olayına karşı ÇİLEK bahçelerini korumak üzere, gece nöbet tutarak ısıtma yapıyor.

Yayladağı ilçemizde, yöre halkı için önemli bir gelir kaynağına dönüşen çilek üretiminde sıkıntı yaşanmaması için, bölge insanı, geceli-gündüzlü tarlalarında nöbet tutuyor. Özellikle gece don olayına karşı, lastikleri yakarak ısıtma yapıyor. Bölge insanının fedakârlığını ve çalışkanlığını gösteren bu olay, çilek üretiminde kalite ve üretim hedefini düşürmemeye yönelik yapılıyor.
Üretici, lastikleri yakarak, dumanını da göze almak suretiyle, tarlada ve bahçede nöbet tutarken, bu konudaki paylaşımda şöyle denildi:
“Yayladağı’nda çilek üreticileri, bahçelerini dondan korumak için sabaha kadar ateş yakıyor. Doğu Akdeniz’in önemli çilek üretim merkezlerinden Yayladağı’nda, üreticileri don telaşı sardı. Hava durumunu takip eden üreticiler, don olacağı günlerde gece saatlerinde bahçelere gidiyor. Burada, eski araç lastiği veya odun yakan üreticiler, bahçeye yayılan dumanla, ürünlerini dondan korumaya çalışıyor.
Bahçesinde sabaha kadar ateş yakacağını belirten üretici, son günlerde havaların soğuduğunu ve bazı geceler sıcaklığın sıfırın altına düştüğünü belirtti. Yakılan ateşin, sıcaklığı 2-3 derece arttırdığını savunan üreticiler, don bitene kadar nöbete devam edeceklerini söyledi.
Foto. Çilek. Üretici, ekmek uğruna, çilek bahçesini don olayına karşı gece boyu ısıtarak korumaya çalışıyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ