Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Uyarı da Çare Değil

Uyarı da Çare Değil
  • 26.10.2020
  • 372 kez okundu

Tek çöp su sümbülleri olsa!

Nehrin sarmaşıklarla süslü duvarlarında biriken çöpler, “Elindeki çöpü Asi’ye atma” uyarısına “ceza” uygulamasının eklenmesi gerektiğini söyleyenleri haklı çıkartıyor.

Asi Nehri’nin Antakya kent merkezinden geçtiği noktalarda gerçekleştirilen peyzaj ve yaya yolu uygulamaları ile kent yaşamına katılan alanlar keyif yaratırken, nehirde ‘insan eliyle’ yaşanan çöp sorunu dün de bugün de devam ediyor. Su sümbüllerinin yarattığı sıkıntılı durumu ve nehrin yaşam formuna verebileceği zararı çok konuşanların, nehrin sarmaşıklarla süslü duvarlarında biriken çöpleri görmeden geldiğini söyleyenler ise durumun kurumsal bir ‘ceza’ uygulaması ile çözümlenmesinden yana.
Bu konuda konuşan bir vatandaş şunları söyledi:
“Uyarı tabelaları, bu peyzaj yapıldığı zamanlardan beridir var, ama ‘durum değişti mi’ diye bir sorun bakalım! Değişmedi. Değişmez de. O kadar rahatız ki bu konuda, korkutucu! Geçen gün bir otobüsteyim. Bankalar Caddesi’nden bindim, Kurtuluş Caddesi’ne gidiyoruz. Otobüs şoförü, yediği içtiği şeyleri o kadar rahat bir şekilde otobüs penceresinden yanı başından geçtiğimiz yeşil alanın içine attı ki, inanamadım. Uyardım, ama ‘ne yapalım…’ dercesine cevap verdi. Konu şu ki… Bizler, koca koca firmalara çevre cezaları veriyoruz da, bu kenti bu hale getiren kişisel kirlilik durumunu es geçiyoruz. Uyarmakla olmaz. Ceza da vereceksin. Vermezsen de, durum bu! Aslında sadece çöp de değil. Cumartesi AVM’deydim. Asi kenarındakinde. O kadar maskesiz vardı ki içeride, çenesi altında tutanlar da!
‘İyi akşamlar Türkiye, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsan’ diye hatırladığım Reha Muhtar cümlesi buraya da Asi Nehri konusuna da ‘cuk’ diye oturacaktır sanırsam…” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ