Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Uyarılar Havada Kaldı

Uyarılar Havada Kaldı
  • 22.09.2021
  • 274 kez okundu

İskenderunlu Mimar Ercüment Kimyon, Arsuz-Samandağ Çevlik yolunun sık sık kapanacağını aylar öncesinden söylemişti. “Eğilim çok dik, heyelan riski yüksek!”

Geride kalan kış aylarında birkaç kez, son olarak da geçtiğimiz Cuma sabahı yağan sağanak yağışın ardından, Arsuz-Kale ile Samandağ-Çevlik yolu trafiğe kapatıldı. Yolun trafiğe sıklıkla kapanacağını, İskenderunlu Mimar Mühendis Ercüment Kimyon, aylar öncesinden açıklamış ve yetkilileri uyarmıştı.
Ercüment Kimyon, yolun açılışı sürecinde, kış şartlarında yağışlarla birlikte düşecek kaya parçaları nedeniyle yolun kapanacağını açıklamalarında dile getirmişti:
-Samandağ-Arsuz yolu kamu zararı oldu-
Hatay’da, Samandağ-Arsuz ilçeleri arasında ÇED Raporu hazırlanmadan yapılan yol, Temmuz ayında açılmıştı. Yol çevresinde eğim çok dik olduğu için heyelan riskinin yüksek olduğunu belirten Mimar Ercüment Kimyon, “Bilimsellikten uzak, ‘doğa, can ve mal kaybına ne tür zararlar verir’ diye düşünülmeden yapılmış bir yol! Kamu yararı için yapılan proje, kamu zararı oldu!” dedi.
‘Kuvvetli yağışta moloz yığılacak’ Yolun ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ (ÇED) Raporu hazırlanmadan ve ‘Çevreye ne tür zararları var?’, ‘Şiddetli yağış halinde can ve mal kaybı olur mu?’ gibi soruları düşünülmeden yapıldığını vurgulayan Kimyon, “Bilimsel, teknik hiçbir detay düşünülmeden bu aşamaya gelindi. Yol yapılan bölgedeki şevler (eğimli yüzey) çok dik. Eğimin dik olmasından kaynaklı olarak, heyelan riski de çok fazla. Kuvvetli bir yağışta, eğimli bölgeden yola moloz yığılması olacak. Yol kenarlarında yağmur toplanma kanalları yok. Şiddetli yağmur yaşandığında, yağmur suyunun gidecek alanı yok. Bu nedenle yol, göle dönecek. Yolun menfezlerinin ağzı yeterince geniş değil, yağmur debisine uygun değil. Olası şiddetli yağmurda, menfez ağızlarının geniş olmaması nedeniyle, yağmur suları yolda birikecek. Bu yolda, mevcut haliyle ciddi kazalar yaşanacaktır” ifadelerini kullandı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ