Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uygulama bugün başlıyor

Uygulama bugün başlıyor
  • 01.02.2018
  • 1.149 kez okundu

Araç tescilleri artık noterde

Araç sicil ve tescil işlemleri bugünden itibaren Trafik Şube Müdürlükleri yerine Noterliklerde yapılacak.
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, ARTES Projesi’ni imzalayarak, trafik tescillerinde yetkinin Noterliklere verilmesini sağladı.
Hayata geçirilen ARTES Projesi kapsamında, bugüne dek ülke genelindeki 615 tescil bürosunda gerçekleştirilen araç sicil ve tescil işlemleri, artık Türkiye genelindeki toplam 1931 Noterlikte yapılabilecek. Vatandaşlar, herhangi bir Noterliğe giderek, anında, tek noktada ve daha az ücret ödeyerek tüm işlemleri halledebilecek.
Emniyet Müdürlükleri’nde gerçekleştirilen sistemde, araç tescili sırasında; Motorlu Araç Trafik Belgesi, Motorlu Araç Tescil Belgesi ve posta ücretiyle birlikte 251 TL olan ücret, ARTES Projesi kapsamında vatandaşlara 116 TL tasarruf sağlayacak. Tescil işlemlerinde Noterliklerin görevlendirilmesi ile beraber, ilk adım olarak Motorlu Araç Trafik Belgesi kullanımdan kaldırılırken, Tescil Belgesi anında Noterliklerde teslim edilebilecek ve bu da posta masrafını ortadan kaldıracak. Böylece vatandaşlar, tescil işlemleri için daha az ödeyerek daha hızlı hizmet alabilecek.
Yeni sistem ile beraber Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üzerindeki yük de azaltılmış olacak ve tescil şubelerinde görevli olan 3000 güvenlik görevlisi, vatandaşların güvenliği ve huzuru için sahada daha aktif bir şekilde görev alabilecek. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ