Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Uzaktan Eğitim 31 Mayıs’a

Uzaktan Eğitim 31 Mayıs’a
  • 01.05.2020
  • 3.913 kez okundu

LGS Tarihi değişebilir…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta ara verilen eğitimin 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını, bu sürecin uzaktan eğitimle geçirileceğini bildirdi. İlk dönemden zayıf notu olan öğrencilerin sorumlu olarak üst sınıfa geçeceğini ifade eden Bakan Selçuk, yılsonu başarı puanını, ilk dönemde alınan notların belirleyeceğini duyurdu. Selçuk, salgının ardından yüz yüze yapılması planlanan telafi eğitimine ilişkin olarak da, “Her bölge için ayrı özellikler dikkate alınarak oluşturulacak” açıklaması yaptı.
Takvime göre, 7 Haziran’da yapılması planlanan 2020 LGS’nin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin de Selçuk, sınav tarihinin hafta başında kabinede görüşüleceğini söyledi.
MEB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bir milyonu aşkın öğrencinin gireceği LGS’nin ertelenmesine kesin gözüyle bakılıyor. MEB yetkilileri, öğrencilerin yüz yüze eğitime verilen uzun aranın ardından motivasyonlarını kaybettiği gerekçesiyle sınavın ertelenmesini istiyor. Masadaki bir diğer seçeneğin ise, “Sosyal mesafe dikkate alınarak sınav yapılması” olduğu biliniyor. Ancak yetkililer, bir buçuk bilyona yakın öğrencinin gireceği kapsamlı bir merkezi sınavda, “sosyal mesafe kuralının” tam anlamıyla uygulanamayacağı kaygısıyla bu seçeneğe sıcak bakmıyor.
Telafi eğitiminin ise bölgelere göre farklı şekilde planlanması düşünülüyor. İklim nedeniyle, özellikle yaz aylarında eğitime devam edilmesi mümkün olmayan bölgelerdeki telafi eğitiminin sonbahar aylarında yapılabileceği konuşuluyor. Telafi eğitiminin de uzaktan eğitim yoluyla yapılması ihtimaller arasında bulunuyor. “Ara tatillerden bu yıl için feragat edilerek, telafi eğitimi tamamlanabilir” önerileri de dile getiriliyor. -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ